TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Wednesday, Oct 01, 2014
Preps

Wednesday's Prep Scores

Staff
Published:   |   Updated: March 23, 2013 at 12:42 PM

THURSDAY'S SCHEDULE

Volleyball: East Bay at Durant ; Riverview at Newsome; Armwood at Plant City; Blake at Spoto; Lennard at Jefferson; Hillsborough at Gaither; Leto at King; Middleton at Steinbrenner; Robinson at Strawberry Crest; Freedom at Sickles; Alonso at Wharton; Land O' Lakes at Pasco, 7 p.m.; Sunlake at River Ridge, 7 p.m.; Wiregrass Ranch at Zephyrhills, 7 p.m.
Boys Golf: Brandon at East Bay; Newsome at Freedom; Jefferson at Lennard; Tampa Bay Tech at Armwood; Hillsborough at Gaither; Blake at Middleton; Chamberlain at Alonso; Robinson at Tampa Catholic; Gaither vs Hillsborough vs Plant at Emerald Greens; Steinbrenner at Jesuit; Hudson at Ridgewood; Wesley Chapel at Pasco; Sunlake at River Ridge; Zephyrhills at Wiregrass Ranch; Land O' Lakes at Anclote
Girls Golf: Brandon at East Bay; Newsome at Freedom; Wharton at Durant; Jefferson at Lennard; Tampa Bay Tech at Armwood; King at Hillsborough; Blake at Middleton; Chamberlain at Alonso; Robinson at Tampa Catholic; Gaither vs. Hillsborough at Emerald Greens; Mitchell at Gulf; Ridgewood at Hudson; Anclote at Land O' Lakes; Pasco at Wesley Chapel; River Ridge at Sunlake; Wiregrass Ranch at Zephyrhills
Cross Country: Holy Names, Jesuit, Berkeley Prep, Plant at Lopez Park

WEDNESDAY'S RESULTS

BOYS GOLF

MITCHELL 151, GULF 178
Mitchell-Heinz 37, Strout 37, Richardson 38, Schaefer 39. Gulf-Grubb 40, deBeaumont 42, Keeler 45, Giunta 51. Records-M 10-0, G 5-5.

SUNLAKE 163, ACADEMY AT THE LAKES 207
Sunlake-Eubanks 35, Atkinson 38, Boger 43, Jungbauer 47; Academy at the Lakes-Lewandowski 50, Giglio 52, Crowley 52, Dobish 53. Records-AL 0-4.

Late Tuesday

RIVERVIEW 159, PLANT CITY 174, BLOOMINGDALE 175
Riverview-Hopson 38, McConnell 39, Slater 40, Young 42. Bloomingdale-Schmitz 41, Walker 42, Griffin 46, Miller 46. Plant City-Jones 41, Hurst 43, Harryr 44, Ewell 46. Records-R 9-0, PC 5-5.

BOYS SWIMMING

MITCHELL 112, HUDSON 91
200 medley relay-Mitchell (Wegener, Ondrejka, McCaffrey, Hunt) 1:53.00; 200 free-Tomczyk (M) 2:08.00; 200 I.M.-Wert (M) 2:32.02; 50 free-Hunt (M) 23.82; Diving-Allgrim (M) 148.75; 100 fly-McCaffrey (M) 58.00; 100 free-Hunt (M) 53.04; 500 free-McCaffrey (M) 5:11.00; 200 free relay-Mitchell (Hunt, Wegener, Ondrejka, McCraffrey) 1:42.22; 100 back-Wegener (M) 1:06.00; 100 breast-Ondrejka (M) 1:11.00; 400 free relay-Hudson (Struble, Jones, Strand, Liggerri) 3:59.14.

ZEPHYRHILLS 97, WIREGRASS RANCH 79
200 medley relay-Wiregrass Ranch (Hernandez, Serota, Kovelenko, Leroche) 2:06.46; 200 free-Van Buren (Z) 2:10.95; 200 I.M.-Serota (WR) 2:26.93; 50 free-Moss (Z) 25.50; 100 fly-Kovelenko (WR) 1:07.08; 100 free-Moss (Z) 55.86; 500 free-Serota (WR) 5:48.56; 200 free relay-Zephyrhills (Moss, Betancourt, Carrico, Co. Yingling) 1:48.32; 100 back-Hernandez (WR) 1:10.33;100 breast-Kovelenko (WR) 1:15.11; 400 free relay-Zephyrhills (Moss, Co. Yingling, Ca. Yingling, Novack) 4:42.00.
HILLSBOROUGH 94, DURANT 82
200 medley relay-Hillsborough (Perez, Cullen, Go, Snook) 2:01:24;200 free-Hofrichter (D) 2:06:62; 200 I.M.-Rhoden (D) 3:06:27; 50 free-McBurney (D) 25:12; 100 fly-Perez (H) 57:62; 100 free-McBurney (D) 57:34; 500 free-Drake (D) 6:51:12; 200 free relay-Hillsborough (Bredahl, Arnone, Korgum, Snook) 1:46:08; 100 back-Perez (H) 1:05:58; 100 breast-Bandi (D)1:07:37; 400 free relay-Hillsborough (Bredahl, Arnone, Go, Perez) 3:47:87.

TAMPA PREP 195, SHORECREST 105
200 medley relay-Tampa Prep (Skjaerpe, Blustein, Kelly, Doobay) 1:52:09; 200 free-Farese (S) 1:52:86; 200 I.M.-Campo (TP) 2:14:79; 50 free-Izzo (S) 23:74; Diving-Stein (S) 2:68:25; 100 fly-Campo (TP)59:55; 100 free-Skjaerpe (TP) 52:72; 500 free-Farese (S) 5:14:09; 200 free relay-Tampa Prep (Bolves, King, Doobay ,Black) 1:46:36; 100 back-Blustein (TP) 1:75:00; 100 breast-Kelly (TP) 1:13:58; 400 free relay-Tampa Prep (Skjaerpe, Campo, Blustein, Ayers)3:45:78.
LAND O' LAKES 134, PASCO 46
200 medley relay-Land O' Lakes (Clark, Clemson, Pawlak, Busot) 2:02.70; 200 free-Muley (L) 2:04.12; 200 I.M.-Gray (L) 2:24.25; 50 free-Clark (L) 25.16; Diving-Gibson (P) 129.20; 100 fly-Gray (L) 1:07.55; 100 free-Clark (L) 54.30; 500 free-Pawlak (L) 5:41.58; 200 free relay-Land O' Lakes (Clemson, Lawson, Dolente, Busot) 1:48.61; 100 back-Johannessen (L) 1:06.23; 100 breast-Busot (L) 1:18.22; 400 free relay-Land O' Lakes (Clark, Pawlak, Adams, Mapugay) 3:54.14.

Late Tuesday

LAND O' LAKES 117, ZEPHYRHILLS 63
200 medley relay-Land O' Lakes (Muley, Mapugay, Clark, Busot) 1:58.98; 200 free-Muley (L) 2:05.14; 200 I.M.-Mapugay (L) 2:18.77; 50 free-Clark (L) 25.56; Diving-Betancourt (Z) 198.90; 100 fly-Clark (L) 1:04.45; 100 free-Busot (L) 56.75; 500 free-Muley (L) 5:42.04; 200 free relay-Zephyrhills (D. Moss, Betancourt, Casey Yingling, Novack) 1:46.68; 100 back-Busot (L) 1:09.94; 100 breast-Mapugay (L) 1:10.14; 400 free relay-Land O' Lakes (Clark, Johannessen, Adams, Busot) 3:54.95.

GIRLS SWIMMING

HUDSON 93, MITCHELL 91
200 medley relay-Mitchell (Hammer, Green, Siddens, Spangler) 2:13.33; 200 free-Heise (H) 2:20.08; 200 I.M.-Siddens (M) 2:21.08; 50 free-Perry (H) 28.46; Diving-Klebbe (H) 184.90; 100 fly-Perry (H) 1:13.86; 100 free-Wiedler (H) 1:07.13; 500 free-Heise (H) 6:13.21; 200 free relay-Mitchell (Hammer, Green, Spangler, Siddens) 2:01.01; 100 back-Siddens (M) 1:05.05; 100 breast-Green (M) 1:23.33; 400 free relay-Hudson (Raskovich, Heise, Klebbe, Perry) 4:28.56.

WIREGRASS RANCH 89, ZEPHYRHILLS 81
200 medley relay-Wiregrass Ranch (Strickland, Pindral, Poewell, Tomei) 2:10.13; 200 free-Clark (Z) 2:07.96; 200 I.M.-Strickland (WR) 2:42.63; 50 free-Gorgen (Z) 28.14; 100 fly-Pindral (WR) 1:07.38; 100 free-Clark (Z) 60.05; 500 free-Harbison (WR) 6:43.33; 200 free relay-Zephyrhills (Gorgen, Anderton, Durrett, Clark) 1:58.56; 100 back-Gorgen (Z) 1:06.61; 100 breast-Pindral (WR) 1:14.98; 400 free relay-Wiregrass Ranch (Powell, Strickland, Tomey, Pindral) 4:29.20.

LAND O' LAKES 148, PASCO 37
200 medley relay-Land O' Lakes (Nelson, Oliver, Pierovich, Lynch) 2:13.03; 200 free-McCullough (L) 2:18.2; 200 I.M.-Long (L) 2:48.24; 50 free-Nelson (L) 27.70; Diving -Lynch (L) 189.55; 100 fly-Pierovich (L) 1:02.98; 100 free-McCullough (L) 1:01.48; 500 free-Hagg (L) 7:07.66; 200 free relay-Land O' Lakes (McCullough, Mapugay, Long, Pierovich) 1:58.37; 100 back-Nelson (L) 1:12.20; 100 breast-Long (L) 1:24.13; 400 free relay-Land O' Lakes (Mapugay, Davis, Dawson, Pierovich) 4:15.66.

HILLSBOROUGH 116, DURANT 53
200 medley relay-Hillsborough (LaVoy, West, Kleiner, Lennon) 2:10:62; 200 free-Ewell (D) 2:30:87; 200 I.M.-West (H) 2:32:34; 50 free- Dhondt (H) 32:31; 100 fly-Kleiner (H) 1:09:87; 100 free-Hamilton (H) 1:07:84; 500 free-LaVoy (H) 5:36:18; 200 free relay-Hillsborough (West, Riddle, Lennon, Hamilton) 2:03:31; 100 back-LaVoy (H) 1:09:02; 100 breast-West (H) 1:18:27; 400 free relay-Hillsborough (Kleiner, Riddle, Shimberg, LaVoy) 4:37:37.

TAMPA PREP 156, SHORECREST 155
200 medley relay-Shorecrest (Piper, Tripp, Thigpen, Andrews) 1:57:89; 200 free-Andrews (S) 2:01:82; 200 I.M.-Piper (S) 2:12:02; 50 free-Aldrich (TP) 28:33; Diving-Burton-Akright (TP) 2:67:55; 100 fly-Piper (S) 1:02:23; 100 free-Siewert (TP) 54:99; 500 free-Andrews (S) 5:25:36; 200 free relay-Tampa Prep (Siewert, Spada, Aldrich, Waite) 1:49:50; 100 back-Edwards (TP) 1:12:06; 100 breast-Waite (TP) 1:14:32; 400 free relay-Shorecrest (Piper, Tripp, Thigpen, Andrews) 3:51:33.

Late Tuesday

LAND O' LAKES 116, ZEPHYRHILLS 70
200 medley relay-Land O' Lakes (Nelson, Pierovich, Mapugay,McCullough) 2:08.41; 200 free-Pierovich (L) 2:03.18; 200 I.M.-Nelson (L) 2:33.96; 50 free-McCullough (L) 28.66; Diving-Diamond (L) 198.90; 100 fly-McCullough (L) 1:18.01; 100 free-Gorgen (Z) 59.20; 500 free-Pierovich (L) 5:22.66; 200 free relay-Zephyrhills (Gorgen, Anderton, Durrett, Clark) 2:00.08; 100 back-Gorgen (Z) 1:05.55; 100 breast-Oliver (L) 1:24.31; 400 free relay-Land O' Lakes (McCullough, Mapugay, Nelson, Pierovich) 4:10.09.

CALVARY CHRISTIAN 73, BISHOP MCLAUGHLIN 69
200 medley relay-Calvary Christian (Soulliere, Mauder, Resch, Yost) 2:30.01; 200 free-Baumrucker (B) 2:49.37; 200 I.M.-Cropanese (B) 2:58.86; 50 free-Soulliere (C) 30.81; 100 fly-Cropanese (B) 1:14.69; 100 free-Mongelluzzi (C) 1:13.79; 500 free-Resch (C) 7:24.66; 200 free relay-Calvary Christian (Nortwick, Mauder, Mongellozzi, Yost) 2:21.33; 100 back-Soulliere (C) 1:17.74; 100 breast-Mauder (C) 1:25.78; 400 free relay-Calvary Christian (Resch, Mongellozzi, Nortwick, Soulliere) 5:01.76.

VOLLEYBALL

Plant def. Gaither, 25-10, 25-16, 25-11. Records-P 13-0.
River Ridge def. Ridgewood 25-22, 25-13, 17-25, 25-23, Records-RR 7-4, R 11-2.
Blake def. Middleton, 25-17, 25-22, 25-22. Records- M 0-7 B 1-6

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments