TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Friday, Oct 31, 2014
Preps

Wednesday’s prep results

Published:

Wednesday’s results

VOLLEYBALL

Bishop McLaughlin def. Admiral Farragut, 25-14, 25-16, 24-26, 25-16. Records—BM 2-0, AF 0-4

Chamberlain def. Blake, 25-18, 25-18, 25-16. Records—C 1-2.

Steinbrenner def. Wiregrass Ranch, 25-13, 25-23, 25-12. Record—S 2-1.

BOYS GOLF

KING 182, TAMPA PREP 199

King – Liggins 40, Ro 40, Yo 47, Raspaske 55; Tampa Prep – Blair 40, Valeri 48, Hull 50, Stambo 51. Records — K 2-0, TP 0-1.

CARROLLWOOD DAY 183, ACADEMY AT THE LAKES 191

Academy at the Lakes – Singh 44, Prasad 47, Doromal 51, Malm 49; Carrollwood Day – Neugebauer 43, Gruden 45, Rami 47, White 48. Records — CDS 1-0, AATL 1-3.

GIRLS GOLF

PLANT CITY 176, DURANT 187

Plant City – Johnson 39, McIntosh 43, Kummelman 46, Box 48; Durant – Higgins 34, Reinhardt 39, Mooney 53, Smith 61. Records — PC 2-1, D 4-1.

TAMPA PREP 183, KING 209

King – Otto 44, Tenhagen 53, Tallent 56, Smith 56; Tampa Prep – Berry 39, Peterson 43, Hochhausler 48, Pascoe 53. Records — K 1-1, TP 2-0.

GIRLS SWIMMING

RIVER RIDGE 80, HUDSON 77

200 medley relay — Cortwright, Molibog, Gottman, Vasilakos (RR) 2:23.94; 200 free — Vasilakos (RR) 2:21.94; 200 IM — Gottman (RR) 2:38.21; 50 free — Hale (H) :34.28; Diving — Luis (H) 189.15; 100 fly — Molibog (RR) 1:13.13; 100 free — Cortwright (RR) 1:12.03; 500 free — Vasilakos (RR) 6:18.31; 200 free relay — Rosen, Desalvo, Cheers, Cortwright (RR) 2:26.25; 100 back — Gottman (RR) 1:14.28; 100 breast — Molibog (RR) 1:33.40; 400 free relay — Vasilakos, Molibog, Cortwright, Gottman (RR) 4:39.69. Records — RR 2-0, H 0-2.

TAMPA PREP 219, NORTHSIDE CHRISTIAN 84

200 medley relay — Carter, Hull, Fredlake, Olabarriaga (TP) 2:03.60; 200 free — Ledbetter (NC) 2:01.19; 200 IM — Barber (NC) 2:23.42; 50 free — Savitt (TP) 25.39; Diving — Monsour (TP) 159.20; 100 fly — Olabarriaga (TP) 1:08.87; 100 free — Savitt (TP) 55.09; 500 free — Barber (NC) 5:28.71; 200 free relay — Savitt, Carter, Fredlake, Brown (TP) 1:43.43; 100 back — Leadbetter (NC) 1:02.34; 100 breast — Siswanto (TP) 1:14.43; 400 free relay — Barber, Denis, Evans, Leadbetter (NC) 4:15.07. Record — TP 1-0.

ANCLOTE 52, RIDGEWOOD 51

200 medley - Brown, Santiago, Rivera, Bachand (R) 2:30.57; 200 free — Moeder (A) 2:49.32; 200 IM — A. Rose (A) 2:49.41; 50 free — Bachand (R) 27.05; Diving - Diaz (R) 116.65; 100 fly — A. Rose (A) 1:20.26; 100 free — Sickles (A) 1:09.13; 500 free — Bachand (R) 5:59.19; 200 free relay — Sickles, Glenn, J. Rose, A. Rose (A), 2:15.00.

BOYS SWIMMING

HUDSON 87, RIVER RIDGE 60

200 medley relay — Bissell, McDowell, Hill, Combs (H) 2:04.10; 200 free — McDowell (H) 2:12.34; 200 IM — Bissell (H) 2:31.40; 50 free — Combs (H) 25.75; 100 fly — Hill (H) 1:13.10; 100 free — Combs (H) 59.16; 500 free — McDowell (H) 6:11.88; 200 free relay — Spissak, Curatello, Welsh, Schroeder (RR) 1:55.98; 100 back — Bissell (H) 1:06.30; 100 breast — Spissak (RR) 1:19.63. Records — H 1-1, RR 0-2.

TAMPA PREP 210, NORTHSIDE CHRISTIAN 74

200 medley relay — Paquin, Smith, Cates, Artalona (TP) 2:02.83; 200 free — Hutchinson (TP) 1.58.37; 200 IM — Fields (TP) 2:14.56; 50 free — Peaslee (TP) 27.20; Diving — Peaslee (TP) 169.20; 100 fly — Cates (TP) 53.77; 100 free — Smith (TP) 1:03.56; 500 free — Cates (TP) 4:48.50; 200 free relay — Hutchinson, Cates, Fields, Sedano-Roman (TP) 1:32.26; 100 back — Sedano-Roman (TP) 58.41; 100 breast — Sedano-Roman (TP) 1:08.17; 400 free relay — Paquin, Fields, Castro, Smith (TP) 4:07.31. Record — TP 1-0.

RIDGEWOOD 31, ANCLOTE 23

Diving — Zuron (R) 164.95; 200 free — Muratovic (R) 1:42.64; 200 IM — Finn (R), 2:44.85; 50 free — Wolf (A) 29.68; 100 fly — Gilbreth (A) 1:08.11; 100 free — Muratovic (R) 46.47.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments