TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Wednesday, Sep 17, 2014
Preps

Tuesday’s Prep results


Published:   |   Updated: September 4, 2013 at 01:44 AM

BOYS GOLF

KING 160, WHARTON 169

King—Liggins 35, Sciccihitano 39, Yo 42, Mosiello 44; Wharton—Condon 39, Montgomery 41, Kim 44, Porter 45. Records—K 2-0, W 1-1.

PLANT 143, STEINBRENNER 156

Plant—Tobin 34, Sessums 36, Eisch 36, Kern 37; Steinbrenner—Merrell 37, Griffin 38, Ishee 39, Garcia 42. Records—P 3-0, S 1-1.

EAST BAY 201, BRANDON 209

Brandon—Duffy 41, Couch 52, Morris 57, Herrara 59; East Bay—Doozan 46, Bell 46, Weaver 53, King 56. Records—B 1-2, E 1-1.

ROBINSON 147, CAMBRIDGE 160 (seven holes)

Robinson—Skora 36, Paul 36, Johnson 37, Lugar 38; Cambridge— Liffrig 35, Brown 36, Mooreland 43, Karamatsanis 46. Records—C 0-1.

ACADEMY AT THE LAKES 133, BROOKS-DEBARTOLO 159 (six holes)

Brooks-DeBartolo—Lozada 35, Smith 36, Lehrer 44, Canerday 44; Academy—Prasad 29, Singh 29, Hannah 36, Frazier 39. Records—B 0-1, A 1-0.

INDIAN ROCKS CHRISTIAN 171, TAMPA PREP 195

Tampa Prep—Yousut 47, Logan 49, Jacob 50, Max 52; Indian Rocks—Wren 39, Campbell 41, Stavinga 43, Ross-Johnson 47. Records—I 1-0.

JESUIT 148, GAITHER 186, CHAMBERLAIN 218

Jesuit—Ruel 31, Trim 34, Murawski 38, Curtiz 45; Gaither—Shea 42, Highland 44, M. Chasteen 47, C. Chasteen 53; Chamberlain—Black 40, Jacobs 47, Zegota 63, Wise 68. Records—J 2-0; G 1-1, C 0-3.

FREEDOM 158, RIVERVIEW 160

Freedom—Seward 38, Jones 39, Bray 40, Doherty 41; Riverview—Davis 33, Sanders 38, Simon 44, Brammel 45. Records—R 2-1; F 2-1.

---

 

GIRLS GOLF

EAST BAY 212, BRANDON DNF

Brandon—Diaz 63, McNealy 63, Ryman 63; East Bay—Kopstead 49, Jennings 51, Mayes 54, Phan 58. Records—B 0-2, E 1-1.

HOLY NAMES 160, NORTHSIDE CHRISTIAN 188

Holy Names—Martin 33, Pluchino 40, Diaz 41, Ruffolo 46; Northside—Jackson 37, Lamoureaux 38, Van Loan 54, Chapman 59. Records—H 1-0, N 1-2.

CAMBRIDGE CHRISTIAN 114, ROBINSON 123 (five holes)

Robinson—C. Gilhool 21, A. Gilhool 29, Pendelton 35, Eckhard 38; Cambridge—Armstrong 21, Noto 22, Zagers 26, Fitzgerald 45. Records—R 1-1, C 1-0.

TAMPA PREP 173, INDIAN ROCKS CHRISTIAN 187

Tampa Prep—Kresic 40, Hochhausler 44, Berry 44, Peterson 45; Indian Rocks Christian—Kimbrough 36, Soul-Cruz 41, Treantos 55, Bryant 65. Records—I 0-1.

STEINBRENNER 154, PLANT 204

Plant— Hill 48, Ackles 48, Hawkins 53, Hall 55; Steinbrenner— Becker 35, Holbert 37, Deal 37, Crosby 45. Records— P 1-2, S 2-0.

KING 179, WHARTON 203

King—Yo 36, Otto 47, Carlton 47, Parrott 49; Wharton—Stannard 45, Hamrac 50, Clonts 53, Rabeiro 55. Records—K 1-1; W 0-2.

FREEDOM 168, RIVERVIEW 219

Freedom—Romeo 35, Pollenz 42, Horvath 44, Oballe 47; Riverview—Vickers 50, Kuhn 51, Morley 56, Speicher 62.

---

 

VOLLEYBALL

Carrollwood Day def. Cambridge Christian 25-15, 25-7, 25-7. Records—C 2-0, C 3-1.

King def. Armwood 25-9, 25-9, 25-14. Records—K 3-0.

Hillsborough def. Lennard 25-9, 25-10, 25-9. Records—H 2-1, L 0-2.

Freedom def. Gaither 25-13, 25-21, 25-22.

Bloomingdale def. Riverview 25-15, 25-21, 25-10. Records—R 0-2.

---

 

BOYS SWIMMING

TAMPA PREP 191, NORTHSIDE CHRISTIAN 84

200 medley relay—Tampa Prep (Garba, Fields, Campo, Paquin) 2:01.87; 200 free—Garba (T) 2:13.31; 200 IM—Fields (T) 2:21.81; 50 free—Skjaerpe (T) 22.10; Diving—Takemoto (T) 189.60; 100 fly—Sedano-Roman (T) 58.94; 100 free—Burmeister (T) 51.71; 500 free—Campo (T) 5:10.98; 200 free relay—Tampa Prep (Skjaerpe, Burmeister, Garba, Duic) 1:41.77; 100 back—Campo (T) 55.21; 100 breast—Skjaerpe (T) 1:02.87; 400 free relay—Tampa Prep (Fields, Burmeister, Cates, Sedano-Roman) 3:37.92.

SICKLES 119, BLAKE 32

200 medley relay—Sickles (Dunn, Pearson, Onderko, Shindel) 2:01.25 ; 200 free—Shindel (S) 2:02.19; 200 IM—Pearson (S) 2:45.09; 50 free—Onderko (S) 24.63; 100 fly—Shindel (S) 1:02.03; 100 free—Onderko (S) 55.19 ; 500 free—Goodman (S) 6:19.35 ; 200 free relay—Sickles (Pearson, Dunn, Aspuna, Barnes) 1:55.5; 100 back—J. Fundora (S) 1:20.13; 100 breast—Uy (B) 1:18.50; 400 free relay—Sickles (Shindel, Ponce, Barnes, Aspuna) 4:15.43.

JESUIT 111, NEWSOME 71

200 medley relay—Newsome (W. McGovern, Genne, Billingsly, B. McGovern); 200 free—B. McGovern (N) 1:51.82; 200 IM—Sellers (J) 2:02.45; 50 free—Paul (J) 24.12; Diving—Hutson (J) 227.75; 100 fly—Schaettle (J) 1:01.61; 100 free—Shaffer (J) 50.92; 500 free—W. McGovern (N) 4:50.51; 200 free relay—Jesuit (Sellers, Schaettle, Hernandez, Shaffer) 1:37.86; 100 back—W. McGovern (N) 57.83; 100 breast—Sellers (J) 1:01.17; 400 free relay—Newsome (Genne, Mitchell, Royle, W. McGovern) 3:32.18.

DURANT 64, RIVERVIEW 54, SPOTO 40

200 medley relay—Durant (M. Hand, Milosavljevic, L. Hand, White) 1:52.68; 200 free—L. Hand (D) 2:16.18; 200 IM—Milosavljevic (D) 2:09.54; 50 free—White (D) 22.97; 100 fly—Graves (S) 1:02.31; 100 free—Finan (R) 53.19; 500 free—Milosavljevic (D) 5:23.14; 200 free relay—Durant (Milosavljevic, M. Hand, Llaneras, White) 1:42.94; 100 back—Finan (R) 58.50; 100 breast—Graves (S) 1:08.07; 400 free relay—Riverview (Shields, Hendrix, Hassell, Finan) 3:22.19.

PLANT 119, ROBINSON 56

200 medley relay—Plant (Heath, Rhoads, Davidson, Kimura) 1:45.35; 200 free—Stevenson (P) 2:00.07; 200 IM—Kimura (P) 2:01.11; 50 free — R. Brown (R) 22.19; Diving—Jenkins (P) 230.25; 100 fly—Heath (P) 55.17; 100 free—R. Brown (R) 48.89; 500 free—Kimura (P) 4:47.75; 200 free relay—Robinson (Glisson, Hoffman, C. Brown, R. Brown) 1:38.11; 100 back—Heath (P) 57.70; 100 breast—Rhoads (P) 1:02.19 ; 400 free relay—Plant (Heath, Rhoads, Davidson, Kimura) 3:30.97.

FIVAY 120, RIVER RIDGE 100, ANCLOTE 19

200 medley relay—Fivay (Douglas, Daniels, Haas, Duke) 2:10.88; 200 free—Haas (F) 2:00.57; 200 IM—Daniels (F) 2:21.74; 50 free—Schroeder (R) 29.01; Diving—Douglas (F) 152.13; 100 fly—McAuliffe (R) 1:02.41; 100 free—Marzicola (R) 59.36; 500 free—Haas (F) 5:26.46; 200 free relay—River Ridge (Spissak, Page, Curatello, Schroeder) 2:06.96; 100 back—Douglas (F) 1:15.74; 100 breast—Daniels (F) 1:11.47; 400 free relay—Fivay (Duke, McGettrick, Daniels, Haas) 3:59.25.

KING 138, TAMPA BAY TECH 26

200 medley relay—King (J. O’Malley, Rodriguez, Er. Luo, Zhou) 1:51.62; 200 free—Rodriguez (K) 1:54.65; 200 IM—Zhou (K) 2:15.94; 50 free—Harries (K) 24.00; 100 fly—Lee (K) 57.72; 100 free—Rodriguez (K) 53.60; 500 free—Eu. Luo (K) 5:24.34; 200 free relay—King (Zhou, Lee, Rodriguez, O’Brien) 1:48.44; 100 back—R. O’Malley (K) 1:14.75; 100 breast—Harries (K) 1:09.08; 400 free relay—King (R. O’Malley Dastidar, Chatterjee, Anderson) 4:17.69.

FREEDOM 54, STRAWBERRY CREST 26, PLANT CITY 14

200 medley relay — Freedom (Noll, Shollenberger, Berson, Freidman) 1:49.53; 200 free — Kitzis (S) 1:53.81; 200 IM — Wisecarver (S) 2:11.66; 50 free — Friedman (F) 24.31; 100 fly — Berson (F) 53.82; 100 free — Friedman (F) 54.82; 500 free — Kitzis (S) 5:13.74; 200 free relay — Freedom (Espinosa, Carter, McMahon, Friedman) 1:43.69; 100 back — Wisecarver (S) 56.91; 100 breast — Shollenberger (F) 1:05.28; 400 free relay —Freedom (Shollenberger, Cress, Noll, Berson) 3:38.52.

---

 

GIRLS SWIMMING

TAMPA PREP 215, NORTHSIDE CHRISTIAN 81

200 medley relay—Tampa Prep (Brown, Siswanto, Campo, Fredlake) 1:59.97; 200 free—Waite (T) 1:56.62; 200 IM—Fredlake (T) 2:20.88; 50 free—Savitt (T) 25.55; Diving—Monsour (T) 155.85; 100 fly—Waite (T) 1:01.38; 100 free—Campo (T) 1:03.36; 500 free—Barber (N) 5:46.83; 200 free relay—Tampa Prep (Siswanto, Savitt, Waite, Cuevas) 1:49.80; 100 back—Leadbetter (N) 1:02.68; 100 breast—Fredlake (T) 1:16.98; 400 free relay—Tampa Prep (Young, Waite, Savitt, Campo) 3:59.44.

SICKLES 130, BLAKE 34

200 medley relay—Sickles (H. Johnson, T. Shindel, Allen, Rose) 2:13.53; 200 free—Allen (S) 2:10.57; 200 IM—T. Shindel (S) 2:34.69; 50 free—Rose (S) 26.63; 100 fly—H. Johnson (S) 1:17.87; 100 free—Rose (S) 1:01.00; 500 free—T. Shindel (S) 6:01.38; 200 free relay—Sickles (H. Johnson, Allen, T. Shindel, Rose) 1:59.59; 100 back—Allen (S) 1:07.69; 100 breast—Rosenblum (S) 1:30.22; 400 free relay—Sickles (Manfrey, Foley, Lucas, Leinenkugal) 5:05.91.

HOLY NAMES 100, NEWSOME 86

200 medley relay—Holy Names (Kirkpatrick, Shumake, Nuyianes, Brewer) 1:55.20; 200 free—Fleming (H) 1:59.33; 200 IM—Driscoll (H) 2:16.25; 50 free—Kirkpatrick (H) 24.63; Diving—Nied (N) 264.25; 100 fly—Greenwood (N) 1:01.43; 100 free—Hess (N) 52.49; 500 free—Neeley (N) 5:22.32; 200 free relay—Newsome (Greenwood, Neeley, Harper, Hess) 1:40.14; 100 back—Hess (N) 57.97; 100 breast—Nuyianes (H) 1:10.22; 400 free relay—Newsome (Greenwood, Neeley, Harper, Hess) 3:46.54.

DURANT 66, RIVERVIEW 64, SPOTO 28

200 medley relay—Durant (Holland, Burkholder, Toner, Farkas) 2:31.21; 200 free—Burkholder (D) 2:42.99; 200 IM—Moore (S) 2:22.93; 50 free—Service (R) 28.45; 100 fly—Holland (D) 1:31.47; 100 free—Farkas (D) 1:11.3; 500 free—Moore (S) 5:37.94; 200 free relay—Riverview (Magherusan, Nolte, Pitts, Service) 2:02.59; 100 back—Kelly (D) 1:28.19; 100 breast—Magherusan (R) 1:25.93; 400 free relay—Durant (Holland, Llaneras, Saunders, Burkholder) 5:33.19.

PLANT 142, ROBINSON 41

200 medley relay—Plant (Flynn, Griewe, Terrana, Rossi) 2:01.41; 200 free—Pointer (P) 2:10.79; 200 IM—Flynn (P) 2:21.41 ; 50 free—Donahue (P) 24.97; Diving—Power (P) 220.80; 100 fly—Terrana (P) 1:03.05; 100 free—Donahue (P) 56.08; 500 free—Terrana (P) 5:23.18; 200 free relay—Plant (Flynn, Kynes, Griewe, Donahue) 1:48.58; 100 back — Flynn (P) 1:04.61; 100 breast—Strasen (R) 1:12.48; 400 free relay—Plant (Terrana, Pointer, Rossi, Kyner) 3:59.91.

ANCLOTE 101, FIVAY 98, RIVER RIDGE 89

200 medley relay—Anclote (Grundset, Rose, Glenn, Sickles) 2:34.65; 200 free—Formaggin (A) 3:05.65; 200 IM—Rose (A) 2:39.00; 50 free—Sickles (A) 32.69; Diving—Cortright (R) 134.7; 100 fly—Gottman (R) 1:19.37; 100 free—Bradley (F) 1:12.47; 500 free—Rutman (F) 8:32.23; 200 free relay—Anclote (Rose, Goodspeed, Glenn, Sickles) 2:12.34; 100 back— Rodrigues (A) 1:30.84; 100 breast—Rose (A) 1:28.39; 400 free relay—Anclote (Goodspeed, Grundset, Rodrigues, Glenn) 5:20.13.

FREEDOM 54, PLANT CITY 20, STRAWBERRY CREST 20

200 medley relay—Freedom (Lippus, Harkness, Slater, Espinosa) 2:07.43; 200 free—Angie (S) 2:05.77; 200 IM—Harkness (F) 2:24.94; 50 free—Espinosa (F) 26.75; 100 fly—Gigi (S) 1:08.28; 100 free—Northcutt (P) 1:04.78; 500 free—Bowden (P) 5:13.97; 200 free relay—Freedom (Espinosa, Schumate, Linton, Ruis) 1:59.44; 100 back—Bowden (P) 1:03.59; 100 breast—Harkness (F) 1:21.34; 400 free relay—Freedom (Ernst, Slater, Harkness, Lippus) 4:06.25.

KING 107, TAMPA BAY TECH 55

200 medley relay—King (Birk, Tian, Aspray, Rizavi) 2:21.09; 200 free—Hastings (K) 2:45.35; 200 IM—DeReus (T) 2:29.00; 50 free—Rizavi (K) 32.50; 100 fly—DeReus (T) 1:10.09; 100 free—Rizavi (K) 1:19.84; 500 free—Tian (K) 7:00.07; 200 free relay—Tampa Bay Tech (Luszczynski, Feminella, Bosso, DeReus) 2:18.31; 100 back—Birk (K) 1:16.66; 100 breast—M. Holzmann (K) 1:41.59; 400 free relay—King (Aspray, Tian, Eriksson, Birk) 5:14.22.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments