TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Friday, Aug 29, 2014
Preps

Tuesday’s Prep results


Published:   |   Updated: September 10, 2013 at 11:26 PM

BOYS GOLF

FREEDOM 159, STRAWBERRY CREST 207

Strawberry Crest—Dent 46, Crandall 49, Bessey 56, Joyner 56; Freedom—Seward 35, Jones 38, Howe 41, Doherty 45. Records—S 1-3, F 3-1.

 

TAMPA CATHOLIC 152, CARROLLWOOD DAY 186, CAMBRIDGE CHRISTIAN 202

Tampa Catholic—Sanchez 36, Pascua 37, Mylet 39, Tamashiro 40; Carrollwood—Barkett 44, Ndugebauer 45, Rami 48, Dieter 49; Cambridge—Liffrig 45, Brown 50, Woeste 52, Mooreland 55. Records—T 4-0, C 1-1, C 0-3.

 

MITCHELL 160, SUNLAKE 170

Sunlake—Wells 38, Roberts 41, Jungbauer 45, Furlough 46; Mitchell—Spinger 38, Stavrakis 40, Miano 40, Swinford 42. Records—S 4-1, M 5-0.

 

NEWSOME 145, KING 161

Newsome—Bakich 35, Coultas 35, Nauert 37, Wendling 38; King—Liggins 39, Scicchitano 39, Wallace 41, Ro 42. Records—N 5-2, K 3-1.

 

BERKELEY PREP 176, TAMPA PREP 197

Tampa Prep—Lerner 47, Roberts 49, Hochhausler 50, Latif 51; Berkeley Prep—Patterson 42, Donigan 43, Hoff 44, Majumdar 47. Records—B 3-3.

 

WHARTON 172, GAITHER 194

Wharton—Montgomery 40, Koepke 42, Kim 44, Porter 46; Gaither—Garren 44, Highland 47, Shea 48, Chasteen 55. Records—W 2-1.

 

WESLEY CHAPEL 170, FIVAY 198

Wesley Chapel—Rover 39, Fleck 43, Lemmens 44, Nay 44; Fivay—Fluke 41, Dehner 51, Isabella 53, Bohm 53. Records—W 4-1.

GIRLS GOLF

FREEDOM 177, STRAWBERRY CREST 249

Strawberry Crest—Reibow 61, Joyner 62, Moody 63, Nyugen 63; Freedom—Romeo 34, Pollenz 42, Orvath 49, Ovalle 52. Records—F 3-1.

 

STEINBRENNER 157, HOLY NAMES 162

Game Notes—Steinbrenner’s Kelsy Holbert set a school record by scoring her first career hole-in-one.

Steinbrenner—Serino 36, Holbert 39, Becker 39, Deal 43; Holy Names—Martin 34, Diaz 41, Pluchino 41, Ruffolo 46. Records—S 3-0, H 2-1.

 

 

FIVAY 198, WESLEY CHAPEL 221

Fivay—Garrett 47, A. Mariano 48, L. Mariano 53, Dehner 50; Wesley Chapel—Marquardt 51, Mumaw 53, Kosloski 55, Bernalbo 62. Records—F 3-1, W 2-2.

 

KING 177, NEWSOME 204

Newsome—Patel 44, Runnels 49, Bray 55, Singh 56; King—Yo 40, Otto 43, Tallent 43, Parrott 51. Records—N 0-2, K 3-1.

 

BERKELEY PREP 184, TAMPA PREP 189

Tampa Prep—Berry 41, Kresic 48, Peterson 49, Hochhausler 51; Berkeley Prep—Donigan 41, Campbell 45, Lee 48, Smith 50. Records—T 2-2, B 2-1.

 

VOLLEYBALL

Tampa Bay HEAT def. Brooks-DeBartolo 25-3, 25-14, 25-10. Records—T 4-0.

Carrollwood Day def. Bishop McLaughlin 25-13, 25-20, 11-25, 25-17. Records—C 3-0.

Anclote def. Ridgewood 25-20, 25-12, 25-11. Records—A 4-2, R 2-3.

BOYS SWIMMING

ROBINSON 101, LENNARD 35

200 medley relay—Robinson (Ryan, Schipfer, Thompson, Oken) 2:21.91; 200 free—Hoffman (R) 2:05.55; 200 IM—C. Brown (R) 2:17.06; 50 free—R. Brown (R) 22.47; 100 fly—R. Brown (R) 57.28; 100 free—Glisson (R) 59.10; 500 free—Schipfer (R) 7:13.71; 200 free relay—Robinson (Glisson, Oken, C. Brown, R. Brown) 1:39.92; 100 back—Hoffman (R) 1:08.81; 100 breast—Thompson (R) 1:19.08; 400 free relay—Robinson (Glisson, Hoffman, C. Brown, R. Brown) 3:41.56.

 

GIRLS SWIMMING

ROBINSON 117, LENNARD 36

200 medley relay—Robinson (Olvin, Quach, Vietas, Cox) 2:19.23; 200 free—Strasen (R) 2:01.56; 200 IM—Thompson (R) 2:41.79; 50 free—Baker (R) 28.86; 100 fly—Vietas (R) 1:11.69; 100 free—Quach (R) 1:02.89; 500 free—Vietas (R) 6:02.61; 200 free relay—Robinson (Baker, Olvin, Gaertner, Strasen) 1:56.56; 100 back—Olvin (R) 1:13.22; 100 breast—Strasen (R) 1:12.36; 400 free relay—Robinson (Thompson, Cox, Baker, Strasen) 4:17.07.

CENTRAL HILLSBOROUGH CROSS COUNTRY MEET

Girls Team Scores

1. Wharton (W) 51; 2. Chamberlain (Ch) 53; 3. Freedom (F) 54; 4. King (K) 78; 5. Carrollwood Day School (CDS) 137; 6. Armwood (A) 139.

Girls Individual Results

1. Parrish (Ch) 20.29; 2. Schonder (Ch) 20:51; 3. Sathish (K) 21:03; 4. Gollicher (W) 21:33; 5. Rivers (W) 21:35; 6. Arfaras (F) 21:55; 7. Henderson (W) 21:59; 8. Torres (K) 21:59; 9. Mayer (Ch) 22:10; 10. Ford (F) 22:26.

Boys Team Scores

1. Freedom (F) 56; 2. Chamberlain (Ch) 61; 3. Armwood (A) 63; 4. Wharton (W) 75; 5. King (K) 125; 6. Carrollwood Day School (CDS) 132; Middleton, Tampa Bay Tech and Blake did not field full teams.

Boys Individual Results

1. Dean (Middleton) 17:52; 2. Purvis (Ch) 18:12; 3. Vollmer (F) 18:12; 4. J. Dean (Middleton) 18:48; 5. Reyes (Tampa Bay Tech) 18:54; 6. Rivers (A) 18:58; 7. Cox (Ch) 19:06; 8. Graves (W) 19:12; 9. Green (A) 19:15; 10. Ebanks (Tampa Bay Tech) 19:16.

EAST HILLSBOROUGH CROSS COUNTRY MEET

Boys Team Scores

1. Newsome (N) 24; 2. Durant (D) 90; 3. Bloomingdale (Bl) 92; 4. Riverview (R) 100; 5. East Bay (EB) 150; 6. Brandon (Br) 163; 7. Plant City (PC) 165; 8. Strawberry Crest (SC) 170; 9. Spoto (Sp) 230; 10. Lennard (L) 237.

Boys Individual Results

1.Butler (D) 17:39; 2. Barrera (N) 17:41; 3. Harper (N) 17:48; 4. Bryant (BL) 17:51; 5. Govenor (N) 18:01; 6. Gum (N) 18:07; 7. Waters (R) 18:07; 8. Flynn (N) 18:07; 9. Trader (R) 18:19; 10. Watson (N) 18:31.

Girls Team Scores

1. Newsome (N) 24; 2. Bloomingdale (Bl) 64; 3. Plant City (PC) 111; 4. Brandon (Br) 115; 5. Riverview (R) 119; 6. Durant (D) 157; 7. East Bay (EB) 180; 8. Strawberry Crest (SC) 191; 9. Lennard (L) 205; Spoto (INC)

Girls Individual Results

1. E. Ochoa (Br) 21:01; 2. Zwijacz (N) 21:04; 3. Borgen (N) 21:29; 4. Benner (N) 21:29; 5. Clemmer (Bl) 21:52; 6. Wingfield (Bl) 21:11; 7. R. Ochoa (Br) 22:25; 8. Simoni (R) 22:30; 9. Tulin (N) 22:31; Jackson (N) 22:31.

WEST HILLSBOROUGH CROSS COUNTRY MEET

Boys Team Results

1. Plant (Pl) 40; 2. Robinson (Ro) 50; 3. Sickles (Si) 65; 4. Steinbrenner (St) 88; 5. Jefferson (J) 135; 6. Alonso (A) 189; 7. Hillsborough (H) 195; 8. Leto (L) 219; 9. Gaiter (G) 234

Boys Individual Results

1. Rogers (Ro) 17:06.53; Guyton (Pl) 17:06.97; 3. Stanford (Ro) 17:36; 4. Zentmeyer (Si) 17:43; 5. Williams (Si) 17:44; 6. Erickson (J) 17:46; 7. Collura (Pl) 18:00; 8. Tejada (Ro) 18:07; 9. Beekman (Pl) 18:14; 10. Andino (Pl) 18:17.

Girls Team Results

1. Robinson (Ro) 41; 2. Steinbrenner (S) 46; 3. Plant (Pl) 68; 4. Sickles (Si) 127; 5. Hillsborough (Hi) 127; 6. Gaither (G) 150; 7. Alonso (A) 165

Girls Individual Results

1. Abigail Grant (Si) 21:01; 2. Maddy Hull (Ro) 21:08; 3. DeYoung (Ro) 22:01; 4. Cazares (G) 22:43; 5. Dibble (S) 22:46; 6. Feldhaus (S) 22:54; 7. Hanewicz (Ro) 22:55; 8. Ferguson (Pl) 22:58; 9. Parker (Pl) 23:02; 10. Pekow (S) 23:04.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments