TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Sunday, Nov 23, 2014
Preps

Thursday’s Prep Scoreboard

Published:

Thursday’s results

BOYS GOLF

WHARTON 158, STRAWBERRY CREST 220

Strawberry Crest – Hysseman 45, Joyner 51, Crandall 55, Ashmore 69; Wharton – Porter 39, Badat 39, Kim 40, Condon 40. Record: W 5-7.

BERKELEY PREP 175, CAMBRIDGE CHRISTIAN 215

Berkeley: Hoff 42, Stevenson 43, Tatterson 45, Donegan 45; Cambridge: Liffrig 46, Moreland 48, Woeste 60, Brown 61. Record: C 2-6

STEINBRENNER 159, SICKLES 166

Sickles—Delelys 37, Bettencourt 42, Centala 43, Leaver 44; Steinbrenner—Ishee 36, Garcia 39, Griffin 41, Merrell 43. Records—Si 11-1, St 8-2.

PLANT 157, KING 158

Plant— Kern 38, Eisch 39, Sessums 40, Raney 40; King— Liggins 36, Mosiello 39, Yo 41, Scicchitano 42. Records— K 7-5; P 11-0.

RIVERVIEW 158, DURANT 166

Durant—Penny 35, Levesque 39, Rustenburge 44, Weaver 48; Riverview—Sanders 35, Davis 40, Clinger 41, Vickers 42. Records—R 9-3.

GIRLS GOLF

HOLY NAMES 174, CAMBRIDGE CHRISTIAN 197, BERKELEY PREP 201

Holy Names—Martin 37, Pluchino 38, Ruffolo 47, Boesch 56; Berkeley Prep—Campbell 47, Donigan 48, Saeed 52, Lee 54; Cambridge—Zagers 40, Armstrong 42, Noto 47, Fitzgerald 68. Records—H 10-1, C 5-2.

KING 184, PLANT 201

King— Yo 37, Otto 44, Li 50, Tarrott 53; Plant— Hall 46, Paro 49, Henley 52, Giglio 54. Record—K 6-5.

DURANT 195, NEWSOME 196, RIVERVIEW 222

Durant—Higgins 40, Rentz 49, Knopp 52, Ross 54; Newsome—Patel 39, Runnels 50, Bray 53, Bagdejewicz 54; Riverview—Kuhn 48, Morley 57, Montana 57, Sessler 60. Records—D 11-2, N 5-6, R 4-9.

VOLLEYBALL

Cambridge Christian def. Academy at the Lakes 25-17, 25-12, 25-14. Record—C 8-11.

Riverview def. Alonso 25-17, 25-20, 25-19.

Hillsborough def. Gaither 25-16, 16-25, 25-22, 25-21. Records—H 12-3; G 2-10

BOYS SWIMMING

BERKELEY PREP 186, TAMPA PREP 128

200 medley relay—Tampa Prep (Cates, Cedeno-Roman, Campo, Burmeister) 1:45.60; 200 free—Mosher (B) 1:49.34; 200 IM—Cates (T) 2:05.34; 50 free—Franzese (B) 24.04; Diving—Potts (B) 2:20.90; 100 fly—Campo (T) 55.03; 100 free—Skjaerpe (T) 50.26; 500 free—Cedeno-Roman (T) 5:04.46; 200 free relay—Tampa Prep (Skjaerpe, Cates, Burmeister, Fields) 1:34.17; 100 back—Cates (T) 54.97; 100 breast—Skjaerpe (T) 1:05.02; 400 free relay—Tampa Prep (Skjaepre, Campo, Burmeister, Cedeno-Roman) 3:23.42.

HILLSBOROUGH 137, TAMPA BAY TECH 28

200 medley relay—Hillsborough (Reidy, Lavoy, Maass, Wolf) 2:00.00; 200 free— Rawls (H) 1:57.97; 200 IM— Reyes (T) 2:27.25; 50 free— Diaz (H) 24.58; Diving— Rodriguez (H) 156.65; 100 fly— Reidy (H) 1:02.47; 100 free— McGregor (T) 53.84; 500 free— Reidy (H) 5:34.37; 200 free relay—Hillsborough (Rawls, Lavoy, Diaz, Hurley) 1:39.18; 100 back—Rawls (H) 1:02.10; 100 breast—Maass (H) 1:18.32; 400 free relay—Hillsborough (Hurley, Lavoy, Diaz, Rawls) 3:34.31.

WHARTON 89, GAITHER 77

200 medley relay—Wharton (Soussloff, Gilbreath, O’Halloran, Heckel) 1:48.92; 200 free—Gilbreath (W) 2:05.43; 200 IM— Lawniczak (G) 2:12.00; 50 free—Heckel (W) 23.88; 100 fly—Lawniczak (G) 58.72; 100 free—Heckel (W) 51.60; 500 free—O’Halloran (W) 5:39.85; 200 free relay—Wharton (Heckel, O’Halloran, Soussloff, Gilbreath) 1:39.64; 100 back—Soussloff (W) 1:04.22; 100 breast—Orozco (G) 1:16.64; 400 free relay—Gaither (E. Cawhighte, Ochman, T. Cawhighte, Lawniczak) 3:59.92.

GIRLS SWIMMING

TAMPA PREP 172, BERKELEY PREP 143

200 medley relay—Tampa Prep (Brown, Tuechs, Waite, Fredlake) 1:56.66; 200 free—Savitt (T) 1:58.37; 200 IM—Fredlake (T) 2:15.85; 50 free—Waite (T) 25.16; Diving—Punzak (B) 221.75; 100 fly—Waite (T) 1:04.10; 100 free—Savitt (T) 1:04.16; 500 free—Herran (B) 5:39.78; 200 free relay—Tampa Prep (Savitt, Waite, Brown, Fredlake) 1:44.41; 100 back—Brown (T) 1:03.34; 100 breast—Tuechs (T) 1:11.98; 400 free relay—Berkeley Prep (Chancey, Myers, Rigara, Herran) 3:48.83.

HILLSBOROUGH 124, TAMPA BAY TECH 45

200 medley relay—Hillsborough (MacDonald, Dansby, Childs, Ellwood) 2:18.93; 200 free— Diaz (H) 2:30.65; 200 IM—Childs (H) 3:00.00; 50 free—Dareus (T) 27.33; Diving—O’Byrne (H) 157.8; 100 fly— Childs (H) 1:27.41; 100 free—Ellwood (H) 1:02.11; 500 free—MacDonald (H) 6:10.74; 200 free relay—Hillsborough (Dansby, O’Byrne, Bichnell, Chang) 2:0573; 100 back—Dareus (T) 1:06.96; 100 breast—Dansby (H) 1:31.06; 400 free relay—Hillsborough (MacDonald, Childs, Diaz, Ellwood) 4:29.58.

WHARTON 113, GAITHER 64

200 medley relay—Gaither (Goodlet, Stoup, McClugage, Jaroch) 2:13.45; 200 free—Sopapong (W) 2:05.43; 200 IM—Scott (W) 2:24.50; 50 free—Stoup (G) 27.05; 100 fly—Martinez (W) 1:20.42; 100 free—Sopapong (W) 57.03; 500 free—McClugage (G) 5:45.51; 200 free relay—Wharton (Martinez, Scott, Randle, Hughes) 2:07.12; 100 back—Goodlet (G) 1:08.79; 100 breast—Gilbreath (W) 1:26.36; 400 free relay—Wharton (Sopapong, Scott, Randle, Wintrey) 4:10.25.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments