TBO.com, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather
Thursday, Jul 31, 2014
Preps

Thursday's Prep Results

Staff
Published:   |   Updated: March 23, 2013 at 12:51 PM

Friday's Schedule
Volleyball: River Ridge at Dig Pink Tournament; Hudson at Cardinal Gibbons, 2 p.m.
Boys Golf: Spoto at Strawberry Crest; Leto at Lennard
Girls Golf: Spoto at Strawberry Crest; Leto at Lennard.

Thursday's results
BOYS GOLF
ALONSO 161, CHAMBERLAIN 175
Chamberlain-Buffington 36, Adderson 43, Schuyler 46, Hudson 50. Alonso-Tibbetts 38, Stone 38, Freeman 43, Staas 42. Records-C 2-6-1, A 6-5.
ARMWOOD 206,
TAMPA BAY TECH 208
Tampa Bay Tech-Coonce 43, Dilts 52, Besch 53, Hubbard 60; Armwood-Brewer 41, Pierson 52, Bryan George 55, Brandon George 58. Records-TBT 5-4, A 2-6-1.
TAMPA CATHOLIC 182,
ROBINSON 188
Robinson-Caputo 42, Carson 46, Paul 50, Lake 50; Tampa Catholic-Engelhardt 40, Wilson 43, Miller 49, McAuliffe 50. Records-R 5-7, TC 7-6-1.
PASCO 178, WESLEY CHAPEL 190
Wesley Chapel-Mumaw 43, Fleck 45, Barnes 50, Marcus 52; Pasco-Johnson III 41, Riddaugh 45, Moore 46, Clayton 46. Records-WC 3-7, P 6-4.
JESUIT 168, WHARTON 172,
STEINBRENNER 181
Wharton-Matharu 41, Demick 42, Fuchs 43, Camara 46; Steinbrenner-Joseph 38, Debonis 42, Scarboro 49, Butler 52; Jesuit-Trim 38, Lanoue 39, Loleng 43, Martin 48. Records-W 7-3, S 4-6, J 7-4.
GAITHER 154,
HILLSBOROUGH 185, PLANT 160
Gaither-Stanger34, Black 37, Meadows 41, Sirignano 42; Plant-Silverfield 37, Franklin 39, Hodges 42, Bishop 42; Hillsborough-Lark 44, Boyd 45, Williams 45, McCaughehn 51. Records-G 8-1.
WIREGRASS RANCH 155,
ZEPHYRHILLS 183
Wiregrass Ranch-Larson 36, Horrigan 37, Stutt 41, Kluender 41; Zephyrhills-Nichols, C. 45, Farve 45, Bahr 46, Nichols, W. 47. Records-W 9-1 Z 4-6.
EAST BAY 169, BRANDON 212
East Bay-Moore 38, Anderson 41, Mcorkle 44, Bramble 46; Brandon-Perkins 48, Holz 51, Leboeuf 52, Soule 61. Records- EB 6-4 B 3-4-1.
SUNLAKE 162, RIVER RIDGE 183
River Ridge-Dodson 42, West 42, Rickus 49, Paxton 50; Sunlake-Eubanks 40, Nelson 49, Boger 41, Jungbauer 42. Records-S 6-4.
NEWSOME 169, FREEDOM 179
Freedom-Seward 38, Bailey 42, Eisner 47, Alles 52; Newsome-Allen 41, Fowler 41, Seavey 42, Coultas 45. Records-N 8-1 F 3-4.
SADDLEBROOK PREP 147,
ACADEMY AT THE LAKES 208
Academy at the Lakes-Lewandowski 50, Prasad 51, Carlson 53, Giglio 54; Saddlebrook Prep-Kim 33, Torrent 35, Rodriguez-Marin 38, Riley 41. Records-AL 0-5
GIRLS GOLF
ARMWOOD 231,
TAMPA BAY TECH FORFEIT
Tampa Bay Tech-Lynch 61, Reitenauer 62, Quier 63; Armwood-Wilkerson 49, Fortunato 59, Velazquez 60, Brent 63. Records-TBT 2-4, A 3-6.
CHAMBERLAIN 226, ALONSO 232
Chamberlain-Grant 51, Gunter 53, Somchith 61, Thomas 61; Alonso-Mangru 51, Stone 57, Evans 61, Polanco 63. Records-C 2-5, A 3-2.
RIVER RIDGE 181,
SUNLAKE 200, LAND O' LAKES 240
River Ridge-Donato 37, Shull 41, Bylski 48, Doig 55; Land O' Lakes-Garcia 44, Solis 65, Lewis 65, Ryan 66; Sunlake-Palenik 43, Lehlkuhl 46, Warner 54, Bolt 57. Records-RR 7-3, LOL 2-6, S 6-5.
FREEDOM 198, NEWSOME 218
Freedom-Sorrick 35, Jones 54, Looi 54, Patel 55; Newsome-Darton 49, Casagranda 56, Scrluci 56, Birthseo 57; Records-F 7-2 N 4-5.
BRANDON 211, EAST BAY 224
East Bay-Rolfe 40, Stencil, M. 61, Jacobs 61, Stencil, E. 62; Brandon-Fox 48, Curls 53, Corsini 55, Drong 55;Records-EB 5-5 B 6-2.
DURANT 172, WHARTON 190
Durant-Opfer 37, Wardzinski 39, Higgins 45, Reinhardt 51; Wharton-Hwang 44, Bradshaw 43, Clark 48, Rodriguez 55. Records-W 5-5 D 7-1.
HOLY NAMES 179,
TAMPA PREP 204
Tampa Prep-Poff 48, Baskette 50, Bryant 52, Nagy 54; Holy Names-Martin 40, Diaz 43, Pluchino 45, Milewski 51. Records-HN 6-1 TP 4-2.
BOYS SWIMMING
FREEDOM 87, GAITHER 79
200 medley relay-Freedom (Irani, Au. Comeau, Ar. Comeau, Girtz) 1:59.81; 200 free-Konczeski-Sullivan (G) 2:13.02; 200 I.M.-C. Whitaker (G) 2:26.21; 50 free-A. Brunet (G) 26.85; 100 fly-Nguri (G) 1:18.12; 100 free-Irani (F) 54.78; 500 free-Konczeski-Sullivan (G) 6:14.00; 200 free relay-Freedom (Irani, Au. Comeau, Girtz, Ar. Comeau) 1:45.25; 100 back-Irani (F) 1:08.87; 100 breast-C. Whitaker (G) 1:14.09; 400 free relay-Freedom (Girtz, Drummond, Pollenz, Anthony) 4:34.92.
WHARTON 106, KING 53
200 medley relay-King (Chirchkob, Chow, Menendez, Salamun) 2:06.71; 200 free-Gilbreath (W) 1:57.35; 200 I.M.-Sox (W) 2:19.78; 50 free-Ortiz (W) 25.28; 100 fly-Ankers (W) 57.20; 100 free-Johnson (W) 1:02.01; 500 free-Salamun (K) 6:40.90; 200 free relay-Wharton (Smith, Sun, Johnson, Zevallos) 1:57.00; 100 back-Ortiz (W) 1:20.60; 100 breast-Chow (K) 1:13.50; 400 free relay-Wharton (Smith, Sox, Sykes, Huetth) 4:07.78.
NEWSOME 135, RIVERVIEW 34
200 medley relay-Newsome (Foster, Byrd, Bukaweski, Parker) 1:55.07; 200 free-Scheele (N) 2:03.84; 200 I.M.-Simpson (N) 2:22.91; 50 free-Byrd (N) 25.50; 100 fly-Yonkee (N) 1:04.12; 100 free-Scheele (N) 55.09; 500 free-Kager (N) 5:49.65; 200 free relay-Newsome (Bukaweski, Simpson, Parker, Foster) 1:39.32; 100 back-Byrd (N) 1:06.91; 100 breast-Bukaweski (N) 1:13.94; 400 free relay-Newsome (Simpson, Greenwood, Gagain, Scheele) 3:45.34.
TAMPA BAY TECH 76, LETO 49
200 medley relay-Leto (Escobar, Scaron, Henao, Aspuria) 2:16.07; 200 free-T. Boscaino (TBT) 1:51.58; 200 I.M.-F. Boscaino (TBT) 2:25.85; 50 free-Aspuria (L) 28.25; 100 free-Terzian (TBT) 1:02.50; 200 free relay-Tampa Bay Tech (T. Boscaino, Lounder, Terzian, Garrett) 1:56.15; 100 back-Escobar (L) 1:14.82; 100 breast-T. Boscaino (TBT) 1:12.49; 400 free relay-Tampa Bay Tech (F. Boscaino, Zambrano, Garrett, Hernandez) 4:32.97. Records-TBT 3-1, L 1-3.
PLANT CITY 152, SPOTO 105, LENNARD 4
200 medley relay-Plant City (Knox, Rodriguez, Butler , Byrd) 2:02:06; 200 free-Perez (S) 2:17:59; 200 I.M.-Casey (P) 2:50:32; 50 free-Tillden (S) 26:03; 100 fly-Butler (P) 1:01:31; 100 free-Byrd (P) 58:31; 500 free-Perez, (S) 6:13:28; 200 free relay-Plant City (Rodriguez, Coton, Casey, Byrd) 1:53:18; 100 back-Butler (P) 1:63; 100 breast-Rodriguez (P) 1:16:38; 400 free relay-Plant City (Butler, Rodriguez, Byrd, Sykes) 4:10:61.
ALONSO 90, SICKLES 87, BLAKE 14
200 medley relay-Alonso (Bacz, Hopf, Psinakis, Stelijin) 2:05:29; 200 free-Stelijin (A) 2:09:72; 200 I.M.-Hendrickson (S) 2:24:82; 50 free-Howard (S) 24:16; 100 fly-Hendrickson (S) 1:05:44; 100 free-Went (S) 50:50; 500 free-Stelijin (A) 5:58:09; 200 free relay-Sickles (Zaoenzaela, Howard, Hendrickson, Went) 1:43:10 100 back-Smith (S) 1:05:06; 100 breast-Went (S) 1:15:31; 400 free relay-Sickles (Hendrickson, Went, Howard, Zaoenzaela) 3:45:78.
GIRLS SWIMMING
GAITHER 101, FREEDOM 69
200 medley relay-Gaither (Nelson, Bukh, Zambito, Monahan) 2:09.66; 200 free-Prima (G) 2:18.28; 200 I.M.-Berson (F) 2:27.75; 50 free-Whitaker (G) 28.87; 100 fly-Bukh (G) 1:07.80; 100 free-Prima (G) 1:06.47; 500 free-Nelson (G) 5:46.69; 200 free relay-Gaither (Monahan, Ma. Goodlet, Bukh, Whitaker) 1:54.51; 100 back-Nelson (G) 1:08.84; 100 breast-Bukh (G) 1:16.25; 400 free relay-Gaither (Ma. Goodlet, Nelson, Monahan, Zambito) 4:17.03.
WHARTON 114, KING 53
200 medley relay-Wharton (Sox, Smith, Molino, Sanchez) 2:09.06; 200 free-Kuethe (W) 2:00.41; 200 I.M.-Menendez (W) 2:22.85; 50 free-Albright (W) 25.92; 100 fly-Kuethe (W) 1:01.83; 100 free-Menendez (W) 58.45; 500 free-Smith (W) 5:16.70; 200 free relay-Wharton (Akers, Dinare, Melissa, Sox) 2:03.57; 100 back-Albright (W) 1:06.51; 100 breast-Molino (W) 1:23.58; 400 free relay-Wharton (Kuethe, Smith, Deschaine, Lorenzo) 4:27.50.
NEWSOME 130, RIVERVIEW 31
200 medley relay-Newsome (Kyle, Mora, Yonkee, Piche) 2:04.62; 200 free-Davis (N) 2:18.94; 200 I.M.-Piche (N) 2:25.28; 50 free-Logan (N) 27.85; 100 fly-Taylor (N) 1:05.50; 100 free-Kraycirak (N) 58.84; 500 free-Kyle (N) 5:37.65; 200 free relay-Newsome (Yonkee, Logan, Kraycirak, Sinning) 1:51.06; 100 back-Yonkee (N) 1:10.50; 100 breast-O'Neill (N) 1:23.75; 400 free relay-Newsome (Piche, Kyle, Sinning, Taylor) 4:00.66.
TAMPA BAY TECH 87, LETO 17
200 medley relay-Tampa Bay Tech (Moguel, Bexley, Go, David) 2:16.77; 200 free-Hoffa (TBT) 2:51.42; 50 free-Go (TBT) 29.95; 100 free-Zelaya (TBT) 1:16.62; 200 free relay-Tampa Bay Tech (Bexley, Zelaya, Brooks, David) 2:09.05; 100 back-Zelaya (TBT) 1:45.94; 100 breast-Bexley (TBT) 1:16.28; 400 free relay-Tampa Bay Tech (Go, Dorsett, Hoffa, Moguel) 5:00.04. Records-TBT 2-2, L 1-3.
PLANT CITY 137, SPOTO 119, LENNARD 41
200 medley relay-Spoto (Albanese, Scaglione, Graves, Beutler) 2:16:19; 200 free-Buzbee (L) 2:26:53; 200 I.M.-Albanese (S) 2:42:59; 50 free-Bass (P) 29:15; 100 fly-Graves (S) 1:01:90; 100 free-Butler (P) 1:02:96; 500 free-Graves (S) 5:164; 200 free relay- Plant City (Butler, Fry, Knight, Bass) 1:59:05; 100 back-Butler (P) 1:16:57;100 breast-Kirkwood (P) 1:23:90; 400 free relay-Plant City (Knight, Bradshaw, Joyner, Byars) 4:36.
SICKLES 102, ALONSO 74, BLAKE 10
200 medley relay-Sickles (Sienkiewicz, Dicisneros, Cook, Westbrook) 2:04:75; 200 free-Hendrickson (S) 2:29:22; 200 I.M.-Dicisneros (S) 2:28:25; 50 free-Owen (S) 31:38; 100 fly- Cook (S) 1:03:72; 100 free-Westbrook (S) 57:06; 500 free-Hendrickson (S) 6:24:37; 200 free relay-Sickles (Westbrook, Dicisneros, Sienkiewicz, Cook) 1:53:03; 100 back-Sienkiewicz (S) 1:09:25; 100 breast-Dong (A) 1:24:94;400 free relay-Sickles (Sienkiewicz, Dicisneros, Westbrook, Cook) 4:07:28.
VOLLEYBALL
Steinbrenner def. Middleton-25-7, 25-11, 25-12. Records-S 11-3
Berean Academy def. Academy at the Lakes-22-25, 25-19, 28-26, 22-25, 15-12. Records-BA 3-6.
Lennard def. Jefferson- 25-18, 21-25, 29-27, 25-18. Records - J 1-7.
Sickles def. Freedom-23-25, 25-10, 25-11, 25-19. Records-S12-1
Gaither def. Hillsborough- 25-14, 25-18, 25-19 Records-G 5-3.
Leto def. King-25-20, 26-28, 26-24, 25-16.Records-L 3-5 K 3-4.
Armwood def. Plant City-25-11. 25-22, 25-18. Records-A 8-1.
Newsome def. Riverview, 25-22, 25-19, 25-18.

Comments