TBO.com, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather
Tuesday, Jul 22, 2014
Preps

Thursday's prep results

The Tampa Tribune
Published:   |   Updated: March 21, 2013 at 08:16 PM

TODAY'S SCHEDULE

VOLLEYBALL

Berkeley Prep at Asics Challenge, TBA; Sunlake, Zephyrhills, Pasco at Fivay Tournament

SWIMMING

Diving Tampa Bay Classic at Berkeley Prep, 4:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Jesuit at FLrunners.com Invitational in Titusville, 8 a.m.

THURSDAY'S RESULTS

BOYS GOLF

ROBINSON 206, JEFFERSON 235

Jefferson-Duncan 54, Williams 54, Hulan 62, Santana 65; Robinson-Caputo 41, Place 54, Faulk 54, Tahiri 57. Records-J 5-6, R 6-6.

MITCHELL 160, SUNLAKE 180

Sunlake-Atkinson 42, Nelson 43, B. Jungbauer 47, J. Jungbauer 48; Mitchell-I. Schaefer 39, Strout 40, Bash 40, Dithmer 41. Records-S 6-4, M 10-0.

PLANT 155, WHARTON 156

Plant-Johnson 37, White 38, McBride 38, King 42; Wharton-Demick 37, Junquera 37, Fuchs 41, Matharu 41. Records-W 4-3.

PASCO 195, ANCLOTE 236

Anclote-Bates 50, Green 60, Evans 61, Barnes 65; Pasco-Riddaugh 43, Imhoff 49, Tedder 50, Duncan 53. Records-P 7-4.

KING 160, DURANT 173

Durant-Hamm 40, Levesque 41, Modjeski 42, Vandeboe 50; King-S. Kloppenburg 38, D. Kloppenburg 39, Weed 41, McPhillips 42. Records-D 3-6, K 4-3.

EAST BAY 197, BLAKE NTS

Blake-Shavajio 63, J. Simpson 64, R. Simpson 67; East Bay-Moore 46, B. Baxley 46, Keeney 50, Flint 55. Records-B 0-5, E 5-4.

CHAMBERLAIN 176 (WON PLAYOFF), ALONSO 176

Chamberlain-Buffington 35, Anderson 45, Chewning 45, Schuyler 51; Alonso-Stone 35, Philbeek 46, Rocamora 46, Silvers 49. Records-A 6-4.

PLANT CITY 167, BRANDON 205

Plant City-Jones 41, Elwell 42, Harrer 42, George 42; Brandon-Clements 47, Soule 52, Stafford 53, Connell 53. Records-P 6-0, B 2-4.

BLOOMINGDALE 172, RIVERVIEW 192

Riverview-Filipeck 45, Turner 47, Clinger 50, Slater 50; Bloomingdale-Chapas 41, Walker 43, Miller 44, Hadden 44. Records-R 3-4, B 3-5.

GIRLS GOLF

WHARTON 173, PLANT 181

Plant-Eisch 38, Hendee 45, Binkowski 47, Bado 51; Wharton-Bradshaw 41, Hwang 43, Clark 44, Higgins 45. Records-P 8-1, W 7-1.

STEINBRENNER 173, GAITHER 229

Steinbrenner-Milan 37, Stein 42, Bair 44, Alarcon 50; Gaither-Litchfield 51, S. McMahon 59, J. McMahon 59, Milne 60. Records-S 7-2, G 0-7.

EAST BAY 201, BLAKE 229

Blake-Moser 42, Strother 62, Williams 62, Rivers 63; East Bay-Rolfe 39, McDonald 47, Kopstead 55, Preston 60. Records-B 2-1, E 5-3.

PLANT CITY 181, BRANDON 235

Plant City-Jensen 44, Johnson 44, George 46, Hurst 47; Brandon-Curls 52, Brusseau 59, Willig 61, Nguyen 63. Records-P 6-0, B 3-3.

WIREGRASS RANCH 195, LAND O' LAKES 218

Wiregrass Ranch-Upchurch 45, Muse 49, Teets 50, Scrimali 51; Land O' Lakes-Jenkins 49, Butler 55, Conatroy 56, Roy 58. Records-L 4-5, W 7-3.

CHAMBERLAIN 221, ALONSO 230

Chamberlain-Somchith 54, Thomas 55, Otton 55, Esinhart 57; Alonso-Pillers 54, Stone 57, Kappus 59, Gray 60. Records-C 8-2, A 4-5.

BOYS SWIMMING

PLANT CITY 97, ARMWOOD 74

200 medley relay-Plant City (Knox, Parm, Coton, Rodriguez) 2:04.72; 200 free-Rodriguez (P) 2:21.53; 200 I.M.-Odino (A) 2:36.34; 50 free-Coton (P) 27.01; 100 fly-Peterson (P) 1:18.63; 100 free-Coton (P) 1:01.69; 500 free-Moore (A) 6:26.34; 200 free relay- Plant City (Coton, Mox, Rodriguez, Stitzel) 1:50.37; 100 back-Knox (P) 1:11.40; 100 breast- Parm (P) 1:16.78; 400 free relay-Armwood (Moore, Drewoullard, Mclarty, Odino) 4:17.50.

FREEDOM 99, SICKLES 71

200 medley relay-Freedom (Irani, Shollenberger, Berson, Comeau) 1:52.65; 200 free-Shindel (S) 2:04.54; 200 I.M.-Berson (F) 2:12.12; 50 free-Irani (F) 23.16; 100 fly-Shollenberger (F) 1:03.06; 100 free-Irani (F) 52.65; 500 free-Shindel (S) 5:38.97; 200 free relay- Freedom (Irani, Shollenberger, Berson, Comeau) 1:39.84; 100 back-Howard (S) 1:01.37; 100 breast- Berson (F) 1:08.10; 400 free relay-Sickles (Shindel, Unger, DiGioanni, Howard) 4:00.41.

TAMPA BAY TECH 47, CHAMBERLAIN 38, BLAKE 11

200 medley relay-Tampa Bay Tech (T. Boscaino, Campbell, F. Boscaino, Alfonso) 2:08.09; 200 free-T. Boscaino (TBT) 1:52.75; 200 I.M.-F. Boscaino (TBT) 2:19.78; 50 free-Streu (C) 25.05; 100 fly-S. Bosciaino (TBT) 1:02.47; 100 free-Regaldo (C) 59.85; 500 free-Stein (C) 5:32.12; 200 free relay-Tampa Bay Tech (T. Boscaino, Alfonso, Moreno, S. Boscaino) 1:53.94; 100 back-T. Boscaino (TBT) 59.03; 100 breast- Campbell (TBT) 1:25.81; 400 free relay-Chamberlain (Regaldo, Cook, Stein, Streu) 4:05.52.

JESUIT 99, PLANT 81

200 medley relay-Jesuit 1:45.19; 200 free-Rodgers (P) 1:54.98; 200 I.M.-Swanson (J) 2:02.46; 50 free-Simon (J) 23.18; Diving-Paige (J) 104.25; 100 fly-Rodgers (P) 58.06; 100 free-Goodwin (J) 51.83; 500 free-Kimura (P) 5:13.22; 200 free relay-Jesuit 1:32.90; 100 back-Goodwin (J) 1:01.98; 100 breast-Swanson (J) 1:05.31; 400 free relay-Plant 3:31.20.

HILLSBOROUGH 111, WHARTON 57

200 medley relay-Hillsborough (Perez, Go, Desena, Arnome) 1:48.53; 200 free-Pillai (H) 2:12.03; 200 I.M.-Sox (W) 2:14.81; 50 free-Arnome (H) 24.94; 100 fly-Desena (H) 58.50; 100 free-Perez (H) 50.57; 500 free-Desena (H) 5:23.53; 200 free relay-Hillsborough (Perez, Go, Arnome, Desena) 1:35.56; 100 back-Perez (H) 1:04.16; 100 breast-Go (H) 1:12.44; 400 free relay-Wharton (Ankers, Sox, Sykes, Soussloff) 3:49.19.

GAITHER 103, TAMPA CATHOLIC 56

200 medley relay-Tampa Catholic (Daggs, McMurray, Melendez, Selts) 2:07.75; 200 free-Selts (T) 2:12.29; 200 I.M.-Melendez (T) 2:27.66; 50 free-McMurray (T) 27.30; 100 fly-Paquin (G) 1:17.24; 100 free-Baiss (G) 59.44; 500 free-Selts (T) 5:52.89; 200 free relay-Tampa Catholic (Daggs, McMurray, Melendez, Selts) 1:50.04; 100 back-Calwhile (G) 1:34.73; 100 breast-Melendez (T) 1:15.21; 400 free relay-Gaither (Boatnight, Carter, Baiss, Paquin) 4:10.42.

ROBINSON 137, EAST BAY 106, LETO 55

200 medley relay-East Bay (Collins, Evans, Robu, Lopez) 2:01.60; 200 free-McCargar (R) 2:00.44; 200 I.M.-Collins (E) 2:23.72; 50 free-Nolte (R) 22.28; 100 fly-McCargar (R) 1:01.97; 100 free-Nolte (R) 48.56; 500 free-Collins (E) 5:36.56; 200 free relay-Robinson (Sparks, Smaus, McCargar, Nolte) 1:36.69; 100 back-Robu (E) 1:09.72; 100 breast-Sparks (R) 1:14.19; 400 free relay-Robinson (Sparks, Smaus, McCargar, Nolte) 3:43.81.

BISHOP McLAUGHLIN 58, WEEKI WACHEE 23

200 medley relay-Bishop McLaughlin (Koch, Vascimini, Beerman, Frosch) 2:26.00; 200 free-Beerman (B) 2:35.56; 200 I.M.-Vascimini (B) 3:45.26; 50 free-Heintz (B) 27.23; 100 fly-Beerman (B) 1:27.76; 100 free-Heintz (B) 1:04.16; 500 free-Handley (W) 9:00.13; 200 free relay-Bishop McLaughlin (Vascimini, Nussell, Beerman, Heintz) 1:59.43; 100 back-Nussell (B) 1:59.57; 100 breast-Vascimini (B) 1:34.98; 400 free relay-Bishop McLaughlin (Frosch, Heintz, Nussell, Koch).

NATURE COAST 58, BISHOP McLAUGHLIN 33

200 medley relay-Nature Coast (Monahan, Ciccone, Rodriguez, Dalgarn) 2:11.03; 200 free-Beerman (B) 2:35.56; 200 I.M.-Ciccone (NC) 2:55.64; 50 free-Heintz (B) 27.23; 100 fly-Beerman (B) 1:27.76; 100 free-Heintz (B) 1:04.16; 500 free- Morera (NC) 7:50.18; 200 free relay-Nature Coast (Monahan, Dalgarn, Loffler, Rodriguez) 1:58.56; 100 back-Ciccone (NC) 1:17.17; 100 breast-Monahan (NC) 1:12.30; 400 free relay-Nature Coast (Jansen, Morera, Ciccone, Bonilla) 4:50.12.

GIRLS SWIMMING

PLANT CITY 93, ARMWOOD 75

200 medley relay-Armwood (Steven, Brooks, Budden, Eaton) 2:25.65; 200 free-B. Butler (P) 2:14.72; 200 I.M.-Fry (P) 2:45.62; 50 free-Knight (P) 27.02; 100 fly-Bowden (P) 1:07.38; 100 free-Eaton (A) 1:07.62; 500 free-B. Butler (P) 5:57.06; 200 free relay-Plant City (B. Butler, Knight, Fry, Bowden) 2:01.94; 100 back-Bowden (P) 1:08.53; 100 breast-Kirkwood (P) 1:23.53; 400 free relay-Plant City (B. Butler, Kirkwood, Fry, Bowden) 4:23.28.

FREEDOM 91, SICKLES 78

200 medley relay-Sickles (Krems, Jonhston, Cook, Costa) 2:07.22; 200 free-Berson (F) 2:09.62; 200 I.M.-Cook (S) 2:17.46; 50 free-Costa (S) 28.59; 100 fly-Johnston (S) 1:08.54; 100 free-Coom (S) 55.63; 500 free-Weinberg (F) 6:01.34; 200 free relay- Sickles (Costa, Krems, Hendrickson, Dunn) 1:58.69; 100 back-Grabowski (F) 1:15.12; 100 breast-Berson (F) 1:12.81; 400 free relay-Sickles (Hendrickson, Dunn, Johnston, Cook) 4:15.34.

TAMPA BAY TECH 67, CHAMBERLAIN 27, BLAKE 0

200 medley relay-Tampa Bay Tech 2:34.43; 200 free-Go (TBT) 2:22.34; 200 I.M.-Bexley (TBT) 2:23.38; 50 free-DeReus (TBT) 29.19; 100 fly-DeReus (TBT) 1:10.03; 100 free-Moguel (TBT) 1:11.75; 500 free-Bexley (TBT) 5:36.47; 200 free relay-Tampa Bay Tech (Bexley, Go, DeReus, Randle) 1:57.84; 100 back-Randle (TBT) 1:08.78; 100 breast-Cappadoro (C) 1:35.93; 400 free relay-Tampa Bay Tech (Bexley, Go, DeReus, Randle) 4:14.94.

PLANT 100, HOLY NAMES 83

200 medley relay-Plant 1:54.05; 200 free-P. Russell (H) 2:03.48; 200 I.M.-Hahmann (P) 2:16.49; 50 free-Fleming (H) 25.75; Diving-Power (P) 192.75; 100 fly-Clifford (P) 1:00.74; 100 free-Fleming (H) 56.24; 500 free-Hahmann (P) 5:25.37; 200 free relay-Holy Names 1:44.26; 100 back-Flynn (P) 1:03.52; 100 breast-Donahue (P) 1:10.63; 400 free relay-Plant 3:49.48.

WHARTON 91, HILLSBOROUGH 77

200 medley relay-Hillsborough (Kenny, Lennon, Patel, West) 2:08.15; 200 free-Smith (W) 2:01.00; 200 I.M.-Albright (W) 2:18.59; 50 free-Kuethe (W) 25.68; 100 fly-Kuethe (W) 1:00.25; 100 free-Albright (W) 57.15; 500 free-Smith (W) 5:21.65; 200 free relay-Wharton (Sox, Albright, Smith, Kuethe) 1:46.03; 100 back-Kenny (H) 1:10.25; 100 breast-Patel (H) 1:16; 400 free relay-Wharton (Sox, Albright, Smith, Kuethe) 3:57.41.

GAITHER 117, TAMPA CATHOLIC 42

200 medley relay-Gaither (Mad. Goodlet, Mar. Goodlet, Zambido, Mo. Goodlet) 2:06.74; 200 free-Prima (G) 2:20.03; 200 I.M.-Mad. Goodlet (G) 2:41.69; 50 free-Martin (T) 25.71; 100 fly-Mar. Goodlet (G) 1:14.32; 100 free-Whitaker (G) 1:02.16; 500 free-Martin (T) 5:25.41; 200 free relay-Tampa Catholic (Zayas, Shelby, Jennings, M. Pistone) 2:11.95; 100 back-Zambido (G) 1:08.12; 100 breast-Lindsay (G) 1:22.08; 400 free relay-Tampa Catholic (Rivers, Martin, V. Pistone, M. Pistone) 4:19.90.

EAST BAY 141.5, ROBINSON 129.5, LETO 27

200 medley relay-East Bay (Chevalier, Flocken, Olson, Williams) 2:05.81; 200 free-Flocken (E) 2:15.62; 200 I.M.-Strasen (R) 2:35.60; 50 free-Williams (E) 27.19; Diving-Seleznick (R); 100 fly-Flocken (E) 1:09.89; 100 free-Morrissey (R) 1:01.85; 500 free-Olson (E) 6:12.72; 200 free relay-East Bay (Williams, Kizer, Orvosh, De. Garcia) 1:51.87; 100 back-Morrissey (R) 1:13.60; 100 breast-Chevalier (E) 1:14.59; 400 free relay-East Bay (Flocken, Williams, Olson, Chevalier) 4:05.78.

BISHOP McLAUGHLIN 87, WEEKI WACHEE 7

200 medley relay-Bishop McLaughlin (Teicher, C. Baumrucker, Cropanese, McConnell) 2:26.49; 200 free-Teicher (B) 2:49; 200 I.M.-Cropanese (B) 2:39.45; 50 free-C. Baumrucker (B) 30.61; Diving-Seibold (B) 199.95; 100 fly-Cropanese (B) 1:11.36; 100 free-C. Baumrucker (B) 1:15.95; 500 free-McConnell (B) 7:20.82; 200 free relay-Bishop McLaughlin (Teicher, Y. Baumrucker, Gard, Cropanese) 2:10.09; 100 back-Teicher (B) 1:26.71; 100 breast-Y. Baumrucker (B) 1:30.06; 400 free relay-Bishop McLaughlin (C. Baumrucker, Gard, McConnell, Y. Baumrucker) 5:13.07.

BISHOP McLAUGHLIN 72, NATURE COAST 22

200 medley relay-Bishop McLaughlin (Teicher, C. Baumrucker, Cropanese, McConnell) 2:26.49; 200 free-Burchhardt (NC) 2:42; 200 I.M.-Cropanese (B) 2:39.45; 50 free-C. Baumrucker (B) 30.61; Diving-Seibold (B) 199.95; 100 fly-Cropanese (B) 1:11.36; 100 free-Burchhardt (NC) 1:14.15; 500 free-McConnell (B) 7:20.82; 200 free relay-Bishop McLaughlin (Teicher, Y. Baumrucker, Gard, Cropanese) 2:10.09; 100 back-Teicher (B) 1:26.71; 100 breast-Y. Baumrucker (B) 1:30.06; 400 free relay-Bishop McLaughlin (C. Baumrucker, Gard, McConnell, Y. Baumrucker) 5:13.07.

VOLLEYBALL

Carrollwood Day def. Academy at the Lakes, 23-25, 25-13, 23-25, 25-14, 15-13. Records-CD 8-7, AL 2-8.

Freedom def. Leto, 25-13, 25-18, 25-16. Records-F 6-2.

Sickles def. Gaither, 25-13, 25-12, 25-11. Records-S 9-5, G 4-3.

Bloomingdale def. Alonso, 25-23, 25-14, 25-21. Records-B 9-2.

Chamberlain def. King, 25-23, 21-25, 25-23, 17-25, 15-11. Records-K 5-3.

Comments