Breaking Tampa Bay, Florida and national news and weather from Tampa Bay Online and The Tampa Tribune | TBO.com
Saturday, Apr 19, 2014
Preps

Swimming: AHN, Jesuit rule in 2A-3

Published:   |   Updated: November 1, 2013 at 11:24 PM

Academy of the Holy Names and Jesuit accomplished just about everything they desired during Friday’s Class 2A-Region 3 swim meet at Clearwater’s Long Center — and then some.

Not only did Academy win its fourth consecutive region title with 557 points, but it dominated, setting four school records.

“It was an absolutely great day,” Academy and Jesuit coach Bill Shaffer said. “It’s very encouraging as we move onto (next week’s) state meet.”

Sunlake (223) finished in second place and Robinson (221.5) third.

On the boys side, Jesuit’s Austin Sellers set a school record in the 100 breaststroke in 58.3 seconds and helped the Tigers cruise with 510 points, 335 ahead of runners-up Robinson and Lakewood, which totaled 175 points. Spoto was fourth with 168.

All three of Jesuit’s and Academy’s relay teams — the 200 medley, 200 free and 400 free — qualified for state.

Academy’s 200 medley relay of Olivia Kirkpatrick, Margret Shumake, Julia Cogdill and Alex Nuyianes led the meet off by posting a school record in 1:51.34.

School records fell to the following Jaguars: Nuyianes in the 200 IM (2:10.15), Kirkpatrick in the 50 free (24.27), and Shea Timmons in the 100 breaststroke (1:07.10). Right behind Timmons were Nuyianes and Shumake, who both swam under 1:08.

Sellers also added the 200 IM region title to Friday’s accomplishments, winning in 1:56.13, while Tiger Byrne Litschgi won the 100 backstroke.

Spoto’s Maureen Moore won the 500 free (5:11.96), Robinson’s Ross Brown won the 50 free (21.61) and Jesuit’s Dart Hutson took the diving title.

Scott Purks

-----

LOL girls first in 2A-2

The Land O’ Lakes girls won a region title at the Central Florida YMCA Aquatic Center, with Titusville winning the boys and Land O’ Lakes finishing third.

Among the regional champions on the boys side were Wesley Chapel’s Caleb Zeleznock in the 200 freestyle (1:46.96) and Land O’ Lakes’ Cameron Hilgenberg in the 50 frees (21.22). Hilgenberg notched a region title in the 100 breaststroke (58.75) and Zeleznock took third in 1:01.70.

Land O’ Lakes’ Jordan Wheeler will be moving on to states after a second-place finish in the 100 IM (1:57.56) and a region title in the 100 butterfly (52.37). Fivay’s William Haas took first in the 100 backstroke (56.31), with Sunlake’s Conor Lynch nabbing third in 58.53.

On the girls side, Wesley Chapel’s Abbey Duncan won a region crown in the 200 free (1:53.83), with Land O’ Lakes’ Krystin Demsher taking third (1:59.10). Duncan also won a region title in the 100 fly in 57.12.

Andy Villamarzo

Comments