TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Saturday, Dec 20, 2014
Preps

Prep Scoreboard

Published:

View allPage 1 of 2

Page 2 of 2 | View all Previous page

Wednesday’s results

BASEBALL

BERKELEY PREP 8, FRANKLIN COUNTY (GEORGIA) 0

Franklin 000 000 0 — 0 3 1

Berkeley 232 010 X — 8 10 2

W — Keller (1-0). L — Davis. 2B — Medrose (F); Stetson, Peek (B). 3B — Kagauklis (B). Record — B 1-2.

KING 6, LENNARD 1

King 212 010 0 — 6 7 1

Lennard 000 001 0 — 1 2 3

W — Checkley (2-0). L — S. Carlin (0-2). 2B — M. Taylor (K). HR — M. Taylor (K). Records — K 3-0, L 1-2

CARROLLWOOD DAY 8, BROOKS-DEBARTOLO 2

Brooks 000 020 0 — 2 3 1

Carrollwood 300 320 x — 8 5 0

W — Gonzalez (1-0). L — Parish. 2B — Ramus (CDS). Records — CDS 2-2, BD 0-4.

SOFTBALL

GULF 8, HUDSON 0

Gulf 012 000 5 — 8 11 1

Hudson 000 000 0 — 0 2 0

W — Morlan (3-0). L — Reyes. 2B — Gardner, Morlan, Rice (G); Dewitt (H). 3B — McCarthy (G). Record — G 4-0, H 2-3

ROBINSON 25, TBT 2

Robinson 7(13)5 — 25 19 2

Tampa Bay Tech 200 — 2 3 3

W — Weachter (4-2). L — Drayton. 2B — Trautvetter, Whitt, Rafferty 2, Weachter (R); Aly. Spinaci (T). 3B — Weachter. HR — Rafferty (R). Records — R 4-2, T 0-4.

MIDDLETON 12, KING 8

King 221 010 2 — 8 3 1

Middleton 300 414 X — 12 15 6

W — Allan (1-2). L — Pedro. 2B — McCabe, Cliatt (K); Trejo, Burbick, Allan 2, Alonso, Santana (M). Records — K 0-5, M 2-4.

BOYS LACROSSE

TAMPA CATHOLIC 17, ST. STEPHEN’S 4

St. Stephen’s 0 4 — 4

T. Catholic 11 6 — 17

Goals — Luc 2, Ali, Payton (SS); J. Bertino 6, Ward 4, A. Bertino 2, Pruett 2, Ross, Castello, Esposito (TC). Records — SS 0-1, TC 1-0

PLANT 15, TAMPA BAY TECH 5

TBT 1 4 — 5

Plant 4 11 — 15

Goals — Salazar 5 (T); J. Taylor 4, Maltart 3, Misner 2, Marnotes, Tort, Brannan, Ricardo, Holman, Cuervo (P). Records — P 1-0, T 0-1

GIRLS LACROSSE

STEINBRENNER 20, FREEDOM 2

Freedom 0 2 — 2

Steinbrenner 10 10 — 20

Shots on goal — F 2, S 33. Records — F 0-1, S 1-0.

BOYS TENNIS

FREEDOM 4, HILLSBOROUGH 3

Singles — Kennard (H) d. LaGattuta 6-3, 7-5; Nguyen (H) d. Iyer 6-1, 6-0; Le (F) d. Muschal 6-1, 6-4; Chow (F) d. Adhia 7-5, 6-4; Chin (F) d. Fernandez 6-2, 0-6, 6-2. Doubles — Kennard-Nguyen (H) d. LaGattuta-Le 8-4; Iyer-Chow (F) d. Muschal-Taiwade 8-3. Record — F 3-2

NATURE COAST 6, MITCHELL 1

Singles — Lukish (M) d. DeWitt 6-1, 6-3; Schwesringhaus (N) d. Hovsepian 6-3, 6-0; Willey (N) d. Rynard 6-0, 6-0; Pais (N) d. Wills 6-1, 6-1; Buckner (N) d. Wicker 6-0, 6-0. Doubles — DeWitt-Schwesringhaus (N) d. Lukish-Hovsepian 8-1; Willey-Buckner (N) d. Rynard-Schimka 8-4. Records — M 2-3, N 4-1.

GIRLS TENNIS

FREEDOM 7, HILLSBOROUGH 0

Singles — Horvath d. Dinh 6-0, 6-0; Ma d. D. Vu 6-0, 6-0; Portillo d. Deejee 6-0, 6-0; Pollors d. Grazyalny 6-0, 6-0; Cheurg d. De Los Santos 6-2, 6-0. Doubles — Freedom d. Hillsborough 8-0; Freedom d. Hillsborough 8-0.

BOYS TRACK

WHARTON 65, PLANT 57

High jump — Joseph (W) 5-8; Long jump — Javon (P) 18-11; Shot put — Henderson (P) 41-9; Pole vault — Colley (W) 10-6; 110 hurdles — Joseph (W) 14.94; 100 — Robinson (W) 11.1; Mile run — Guyton (P) 4:23.9; 400 relay — Wharton 46.5; 400 — Echols (W) 55.7; 330 hurdles — Beaele (P) 41.69; 800 — Crawford (W) 2:10; 200 — Robinson (W) 22.5; 2-mile run — Graves (W) 10:31; Mile relay — Plant 3:50.

STEINBRENNER 105, GAITHER 61, BLAKE 37, SICKLES 28

High jump — Reinhardt (St) 5-8; Long jump — Moore (G) 20-8; Shot put — Wasp (St) 40-0; Triple jump — Jones (St) 37-3; Discus — Smith (G) 134-10; Pole vault — Van Osdal (St) 9-6; 110 hurdles — Moore (G) 14.8; 100 — Washington (G) 11.3; Mile — Myers (St) 4:45; 400 — Wiley (B) 51.7; 330 hurdles — Moore (G) 40.2; 800 — Bell (St) 2:09; 200 — Wiley (B) 22.6; 2-mile — Zentmeyer (Si) 10:07; 4x800 relay — Steinbrenner (Brennan, McGee, Bell, Keith) 8:39; 4x100 relay — Gaither (Washington, Moore, Hargrove, Gracien) 43.8.

GIRLS TRACK

WHARTON 52, PLANT 48

High jump — Peyton (P) 5-0; Long jump — Joseph (W) 14-8; Shot put — Watson (P) 29-1.75; Triple jump — Davidson (W) 34-0; Pole vault — Goding (P) 9-6; 100 hurdles — Tate (W) 15.92; 100 — Gibson (W) 13.16; Mile run — Montgomery (P) 5:36; 400 relay — Plant 53.47; 400 — Malizia (P) 61.5; 300 hurdles — Davidson (W) 48.4; 800 — Sanhouri (W) 2:22; 200 — Woods (W) 27.41; 2-mile run — Sullivan (P) 11:56; Mile relay — Plant 4:22.

STEINBRENNER 92, SICKLES 62, GAITHER 61, BLAKE 13

High jump — Innocent (Si) 5-2; Long jump — Hotchkiss (St) 14-9; Shot put — Davila (St) 32-6; Triple jump — Hotchkiss (St) 31-0; Discus — Adams (St) 89-0; Pole vault — Biller (G) 8-6; 110 hurdles — Sandusky (G) 17.2; 100 — Perera (Si) 13.0; Mile — Cazeras (G) 5:40; 400 — Yoder (G) 61.8; 330 hurdles — Sandusky (G) 48.9; 800 — Cazeras (G) 2:24; 200 — Yoder (G) 26.7; 2-mile — Luna (G) 14:35; 4x800 relay — Sickles (Richmond, Mayer, Gonzalez, Grant) 10:56; 4x100 relay — Gaither (Sandusky, Rogale, Yoder, Murray) 53.4.

View allPage 1 of 2

Page 2 of 2 | View all Previous page

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments