TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Wednesday, Sep 17, 2014
Preps

Hillsborough Prep Rankings

Published:

Volleyball

Top 5

1. Bloomingdale (2-0): Bulls off to impressive start with victory against 2013 state semifinalist Steinbrenner.

2. Tampa Prep (1-0): Terrapins opened season with three-set sweep against Tampa Catholic.

3. Berkeley Prep (1-1): Bucs defeated defending 5A state champ Orlando Bishop Moore in five sets.

4. Steinbrenner (1-1): Warriors chasing sixth consecutive district title.

5. Academy of the Holy Names (0-1): With Courtney Vogler, Jaguars will always be competitive.

Top Performers

Kathryn Attar, Wharton: The sophomore led the Wildcats with 26 kills and seven aces in a 3-1 victory against Plant.

Aisling Sheehan, Carrollwood Day School: The senior outside hitter led the Patriots with 15 kills, four aces and three blocks against 2013 region finalist Tampa Bay HEAT in the season opener.

Catherine Rayburn, Newsome: The senior setter is averaging 5.1 assists a set and leads the 2-0 Wolves with 41 assists.

Savanna Young, Freedom: Through the first week of the season, Young leads Hillsborough County with 78 total assists, according to MaxPreps.com.

Golf

Boys Top 5

1. Newsome (2-0): The Wolves cruised to a tri-match win against Durant and Freedom as the team threw out the score of No. 1 golfer Tyler Bakich and still turned in a 144.

2. Plant (4-0): The Panthers got four scores of 38 or lower to remain undefeated by topping Robinson 147-155 on Tuesday, led by a pair of 36’s from Chris Kern and John Suber.

3. Riverview (2-0): The Sharks got solid rounds from Darius Sanders in the first two matches, as the senior shot 35 in a win against Durant last week and 39 in a win Tuesday vs. East Bay.

4. King (1-0): The Lions topped Chamberlain by 22 strokes in the team’s first match of the season. King will host Freedom today at Temple Terrace.

5. Steinbrenner (2-1): The Warriors all came in under 40 in a 156-187 win against Gaither on Tuesday, led by a 38 from sophomore Baylor Griffin.

Girls Top 5

1. Steinbrenner (3-0): The Warriors have gotten a lot of consistency from returning leaders Claire Becker and Kelsey Holbert, leading to wins against Plant City and Plant already on the year.

2. Plant City (1-1): The Raiders got back to the winning side with a team 161 in a match against Bloomingdale last week.

3. Durant (2-0): The Cougars had a 36 from Krista Reinhardt and a 37 from Tori Higgins as Durant turned in a team 180 in last Thursday’s win against Riverview.

4. Tampa Prep (1-0): Lilly Berry led the Terrapins to a 174-211 win against Academy of the Holy Names on Tuesday with a nine-hole round of 36.

5. Plant (3-1): The Panthers are off to a good start, but scores need to be lower to compete with the top three on this list.

Top Performers

Norman Black, Chamberlain: The defending 3A-District 10 individual champion returned to the course he conquered last season and shot 37 on Temple Terrace’s new greens. Black recorded two birdies to edge King’s Ajani Liggins by one stroke, but the Lions got the 170-192 team win.

Kelsey Holbert, Steinbrenner: Shot 35 at Walden Lakes as the Warriors topped Plant City to open the season. Holbert carded an eagle on the par-5 seventh hole and had birdies on No. 2 and No. 9.

Nathaniel Kosarich, Alonso: The junior’s 37 at Northdale was Tuesday’s best round, as Alonso shot a team 165 in a tri-match win against Chamberlain (208) and Hillsborough (223).

Kyle West, Newsome: The Wolves senior turned in a 35 at River Hills to lead his team in a tri-match win against Durant and Freedom.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments