TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Thursday, Sep 18, 2014
Preps

2012 SEASON FINAL HONOR ROLL

By
Published:   |   Updated: March 18, 2013 at 01:52 PM

THE TOP 3 MARKS OF THE 2012 SEASON

GIRLS

High jump: 1. (tie) Woodard (Riv) and Akachukwu (F) 5-8; 3. (tie) Malizia (P), Biver (Aln) and Bartley (Blk) 5-2.

Long jump: 1. Fantroy (Aln) 18-7; 2. Akachukwu (F) 18-3.75; 3. McEnany (AHN) 18-0.5.

Triple jump: 1. Wright (Stn) 39-3.5; 2. Fantroy (Aln) 38-8.5; 3. Biver (Aln) 37-1.5.

Shot put: 1. Aaron (Ch) 39-6; 2. Newsome (Arm) 34-7.75; 3. Harden (BP) 34-5.

Discus: 1. Harden (BP) 122-3; 2. Aaron (Ch) 117-11; 3. Hill-Josey (Br) 115-9.

Pole vault: 1. Harwig (TC) 11-6; 2. Smith (W) 10-0; 3. (tie) Arsenault (P) and Cahill (W) 9-6.

3,200 relay: 1. Plant 9:10.16; 2. Wharton 9:30.99; 3. Freedom 9:48.24.

100 hurdles: 1. Wright (Stn) 14.64; 2. Barber (W) 14.89; 3. McEnany (AHN) 14.95.

100: 1. Hardy (K) 12.03; 2. Akachukwu (F) 12.18; 3. Bryant (G) 12.27.

1,600: 1. Fox (P) 5:08.87; 2. Halfaker (P) 5:11.69; 3. Doherty (AHN) 5:13.54.

400 relay: 1. Strawberry Crest 49.03; 2. Hillsborough 49.43; 3. Alonso 49.86.

400: 1. Ordway (H) 55.81; 2. Woodard (Riv) 56.07; 3. Wetzel (Aln) 58.62.

300 hurdles: 1. Barber (W) 43.96; 2. Watson (W) 44.25; 3. Wright (Stn) 44.89.

800: 1. Fox (P) 2:16.85; 2. Hawkins (H) 2:17.04; 3. Cazares (G) 2:20.13.

200: 1. Hardy (K) 24.15; 2. Akachukwu (F) 24.88; 3. Fantroy (Aln) 24.89.

3,200: 1. Rodriguez (P) 11:07.45; 2. Snyder (TP) 11:25.12; 3. Gibson (P) 11:31.00.

1,600 relay: 1. Hillsborough 3:55.44; 2. Wharton 3:59.36; 3. Riverview 4:02.07.

BOYS

High jump: 1. Medich (Jes) 6-8; 2. (tie) Barrett (G), McCord (Jef), Evans (Riv) and Morris (Sp) 6-4.

Long jump: 1. Green (H) 23-7; 2. Davis (Aln) 23-0.5; 3. Wyche (Jef) 22-6.5.

Triple jump: 1. Green (H) 50-6.5; 2. Wyche (Jef) 47-2; 3. MacInnes (Ch) 45-2.

Shot put: 1. Edwards (Jes) 57-2; 2. Lewinson (Arm) 52-6.75; 3. Timmons (TC) 51-1.

Discus: 1. Edwards (Jes) 171-5; 2. MacInnes (Ch) 165-9; 3. Dvornik (P) 158-8.

Pole vault: 1. Diehl (P) 13-6; 2. (tie) Otheguy (Jes), Catchur (Jes), Clark (Jes) and West (Stn) 13-0.

3,200 relay: 1. Steinbrenner 7:57.82; 2. Bloomingdale 8:00.19; 3.Tampa Prep 8:06.05.

110 hurdles: 1. Moore (G) 14.29; 2. Taylor-Hynes (Aln) 14.39; 3.Jennings (H) 14.48.

100: 1. Brown (H) 10.50; 2. Williams (TBT) 10.71; 3. Moate (Sp) 10.76.

1,600: 1. del Monte (Ch) 4:23.19; 2.Duncan (Arm) 4:23.35; 3.Main (BP) 4:24.65.

400 relay: 1. Armwood 41.15; 2. Hillsborough 42.54; 3. Chamberlain 42.61.

400: 1. James (Blk) 48.68; 2. Mention (TC) 48.97; 3. Wilson (H) 49.28.

300 hurdles: 1. Barrett (G) 37.29; 2. McQuay (Arm) 38.41; 3. Coffee (Jef) 38.74.

800: 1. Moore (Jef) 1:54.53; 2. LeBlanc (Blm) 1:56.60; 3. Magee (Stn) 1:57.40.

200: 1. Moate (Sp) 21.70; 2. Brown (H) 21.86; 3. Edwards (Arm) 21.90.

3,200: 1. del Monte (Ch) 9:23.85; 2. T. Lima (Stn) 9:34.58; 3. Christenberry (P) 9:35.10.

1,600 relay: 1.Jefferson 3:20.04; 2. Hillsborough 3:21.31; 3. East Bay 3:22.44.

Note: Due to their inaccuracy, handheld times for races 400 meters or less are not eligible for The Tampa Tribune/TBO.com prep track and field honor roll; electronic times are listed in 100ths of a second, handheld times above 400 meters are listed in tenths of a second. To report updates or corrections to the honor roll, please e-mail Bill Ward at wward@tampatrib.com


Subscribe to The Tampa Tribune

Comments