TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Saturday, Oct 25, 2014
Preps

Friday’s Results

Published:

Hillsborough County

Jefferson 28, Alonso 12

Armwood 37, Durant 14

Berkeley Prep 44, Middleton 6

Brandon 21, Blake 20

Bloomingdale 16, Strawberry Crest 7

Cambridge Chr. 41, Calvary Christian 36

Jacksonville University Chr. 42, Carrollwood Day 7

Gaither 35, Chamberlain 6

Lennard 28, East Bay 7

Freedom 9, King 6

Jesuit 31, Hardee 17

Tampa Bay Tech 25, Newsome 17

Lowndes (Ga.) 20, Plant 14

Steinbrenner 7, Plant City 7, ccd., rain

Sickles 33, Robinson 7

Seffner Chr. 42, Lake Mary Prep 0

Madison County 23, Tampa Catholic 6

Spoto 35, Wharton 2

Pasco County

Mitchell 36, Anclote 7

Bradenton St. Stephen’s 42, Bishop McLaughlin 0

Gulf 35, Wiregrass Ranch 20

Hudson 34, Brooksville Central 21

River Ridge 21, Land O’ Lakes 14

Ridgewood 47, Fivay 40

Sunlake 17, Pasco 13

Zephyrhills 45, Wesley Chapel 9

Pinellas County

Lakeland Victory Christian 35, Admiral Farragut 12

Cambridge Chr. 41, Calvary Christian 36

Tarpon Springs 27, Clearwater 13

Clearwater Central Catholic 38, Naples Lely 6

Countryside 25, Lakewood 20

Dunedin 45, Dixie Hollins 34

St. Petersburg 41, Gibbs 8

Indian Rocks Chr. 35, St. Petersburg Catholic 0

Keswick Chr. 22, Lakeland Santa Fe Catholic 20

Largo 40, Northeast 0

East Lake 40, Palm Harbor 10

Pinellas Park 29, Boca Ciega 0

Osceola 15, Seminole 6

Northside Chr. 28, Shorecrest Prep 0

State scores

Barron Collier 41, Braddock 0

Bishop Kenny 23, Bartram Trail 20, OT

Boca Raton Community 25, Seminole Ridge 21

Bolles School 44, Hernando 0

Boynton Beach 69, Olympic Heights 0

Bradenton Christian 13, Out-of-Door Academy 7

Branford 26, Aucilla Christian 19

Brookwood School, Ga. 28, Bell 14

Cardinal Gibbons 29, Western 7

Cardinal Mooney 20, LaBelle 0

Chiefland 42, Bronson 14

Citrus 6, Springstead 0

Coral Gables 19, Miami Southridge 7

Coral Shores 33, Coral Springs Charter 28

Coral Springs 34, Cooper City 14

Crystal River 26, Nature Coast Tech 21

Cypress Bay 27, Atlantic Community 7

Deerfield Beach 43, Oakland Park Northeast 6

Dickinson, Texas 26, Bay 0

Dillard 20, Plantation 15

Dixie County 46, Taylor County 6

Doral Academy Charter 7, Somerset Academy-Pembroke Pines 6

Douglas 48, West Broward 5

Duval Charter 30, Bishop Snyder 9

Eau Gallie 9, Pine Ridge 0

Edgewater 41, Evans 6

Episcopal 49, Eagle’s View 32

Everglades 21, South Broward 7

First Academy-Leesburg 38, Cornerstone Charter 6

First Baptist 28, St. Edward’s 0

First Coast 41, Ribault 6

Flagler Palm Coast 48, Matanzas 8

Flanagan 36, Stranahan 0

Forest Hill 54, Inlet Grove 24

Fort Lauderdale Calvary Christian 56, Archbishop Curley 6

Fort Myers 51, Bishop Verot 3

Glades Day 6, Okeechobee 0

Gulf Coast 63, Pembroke Pines 6

Gulliver Prep 47, Archbishop McCarthy 14

Hagerty 20, Lyman 7

Hallandale 56, McArthur 6

Hialeah Gardens 26, Westland Hialeah 0

Hollywood Hills 21, Piper 14

Homestead 6, Boyd Anderson 0

Immaculata-La Salle 20, Benjamin 14

Immokalee 21, Park Vista Community 13

King’s Academy 42, Florida Christian 0

Lake Mary 38, Winter Springs 14

Lake Minneola 42, Lake Weir 13

Lake Worth 33, Jensen Beach 21

Lakeland Christian 41, Foundation Academy 0

Lakeland 41, Treasure Coast 7

Lakewood Ranch 37, Southeast 14

Liberty 14, Tenoroc 0

Liberty County 42, Maclay 0

Lincoln 31, Pensacola 27

Mainland 41, DeLand 0

Mandarin 57, Terry Parker 7

Marco Island 49, Highlands Christian 6

Merritt Island 35, New Smyrna Beach 28

Miami Edison 53, Miami Krop 14

Miami Northwestern 42, Mater Academy 20

Middleburg 28, Menendez 16

Milton 28, Crestview 14

Miramar 14, Delray American Heritage 7

Mount Dora 41, Astronaut 6

Naples 47, Dunbar 6

Nova 27, Fort Lauderdale 6

Orlando Christian 64, Merritt Island Christian 0

Oviedo 28, Lake Brantley 6

Oviedo Master’s Academy 53, International Community 7

Pahokee 35, Suncoast 0

Palm Beach Gardens 21, John I. Leonard 0

Palm Beach Lakes 25, Jupiter 0

Paxon 15, Englewood 12

Ponte Vedra 21, Nease 20

Providence 27, Port Orange Atlantic 6

Raines 13, Ed White 7

Rickards 44, Chiles 7

Ridgeview 42, Orange Park 21

Sandalwood 42, Creekside 14

Sanford Seminole 20, Lake Howell 3

South Fork 27, Martin County 6

South Sumter 63, Wildwood 0

South Walton 49, Christ’s Church 0

Southwest Miami 69, Coral Park 0

St. Augustine 20, Baker County 6

St. John’s, D.C. 35, IMG Academy 2

St. Thomas Aquinas 38, Plantation American Heritage 7

Suwannee 38, Bradford 0

Tate 19, West Florida 7

Trenton 17, Lafayette 14

Umatilla 49, Lecanto 42

University (Orange City) 48, Deltona 0

Venice 46, Palmetto 44

Ware County, Ga. 23, Manatee 7

Weeki Wachee 42, Interlachen 6

Wekiva 40, Jones 2

Wellington 26, Santaluces 6

West Boca Raton Community 47, Spanish River 6

Next week’s games

All games at 7:30 p.m. unless noted Hillsborough County

Steinbrenner at Alonso

Armwood at Blake

Lakeland Victory Christian at Berkeley Prep, 7 p.m.

Brandon at Bloomingdale

Bradenton Christian at Cambridge Chr. (Skyway Park)

Indian Rocks Chr. at Carrollwood Day, 4 p.m.

Leto at Chamberlain

Sickles at Durant

Riverview at East Bay

Middleton at Freedom

Gaither at Newsome

Jefferson at Hillsborough

Jesuit at Bradenton Lakewood Ranch

Lennard at King

Robinson at Plant

Plant City at Wharton

Bradenton St. Stephen’s at Seffner Chr. (Brandon High)

Strawberry Crest at Spoto

Tampa Catholic at Clearwater Central Catholic

Pasco County

Anclote at Land O’ Lakes

Bishop McLaughlin at Northside Chr., 7 p.m.

Gulf at Zephryhills

Mitchell at Ridgewood

Pasco at Fivay

River Ridge at Sunlake

Lecanto at Wesley Chapel

Wiregrass Ranch at Hudson

Pinellas County

Admiral Farragut at Sarasota Cardinal Mooney, 7 p.m.

Calvary Chr. at Naples St. John Neumann, 7 p.m.

Tampa Catholic at Clearwater Central Catholic

Bradenton Southeast at Countryside

Dunedin at Seminole

Indian Rocks Chr. at Carrollwood Day, 4 p.m.

Keswick Chr. at Windermere Prep

Lakewood at Palmetto

Largo at East Lake

Northeast at Dixie Hollins

Bishop McLaughlin at Northside Chr., 7 p.m.

Osceola at Tarpon Springs

Palm Harbor at Boca Ciega

Pinellas Park at Gibbs

St. Petersburg at Clearwater

St. Petersburg Catholic at Deltona Pine Ridge, 7 p.m.

Shorecrest Prep at Canterbury, 7 p.m.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments