TBO.com, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather
Tuesday, Jul 29, 2014
Preps

Complete prep football scoreboard


Published:   |   Updated: October 12, 2013 at 01:23 AM

Friday’s Results

Armwood 74, Leto 0

Middleton 26, Blake 21

East Bay 13, Bloomingdale 12

Hillsborough 22, Chamberlain 21

Newsome 9, Durant 3

Jefferson 55, Lennard 13

King 24, Robinson 0

Plant 24, Sickles 20

Tampa Bay Tech 38, Plant City 21

Strawberry Crest 24, Riverview 7

Wharton 45, Steinbrenner 28

Jesuit 36, Ocala Trinity Catholic 34

Carrollwood Day 54, Keswick Chr. 13

Winter Park International Community 20, Seffner Chr. 19 2OT

Mount Dora Bible 51, Citrus Park Chr. 0

Fivay 47, Gulf 24

Land O’ Lakes 16, Hudson 0

Mitchell 29, Lecanto 25

Pasco 46, Weeki Wachee 7

Wiregrass Ranch 37, Ridgewood 14

Sunlake 30, Wesley Chapel 0

Zephyrhills 37, Brooksville Nature Coast 16

Shorecrest Prep 40, Bishop McLaughlin 0

Countryside 35, Tarpon Springs 3

Gibbs 54, Dixie Hollins 19

Osceola 28, Northeast 7

Palm Harbor 36, Dunedin 7

St. Petersburg 35, Seminole 7

Indian Rocks 55, Canterbury 0

Admiral Farragut 41, Orlando Lake Highland Prep 20

Northside Chr. 33, Bradenton Chr. 10

Sarasota Cardinal Mooney 14, St. Pete Catholic 12

State Scores

Agape Christian 12, Trinity Christian-Deltona 6

Baker School 42, North Bay Haven 0

Bartram Trail 28, Ponte Vedra 17

Belen Jesuit 55, Key West 37

Benjamin 41, Pine Crest 14

Bishop Kenny 31, Forrest 6

Bishop Snyder 32, Branford 20

Blountstown 49, Franklin County 0

Braden River 14, Bayshore 7

Bronson 30, Taylor 17

Champagnat Catholic 34, Chaminade-Madonna College Prep 13

Charles Flanagan 28, Cooper City 7

Charlotte 23, American 19

Chipley 48, West Gadsden 12

Citrus 27, Mount Dora 26

Clewiston 62, Bishop Verot 17

Cocoa 62, Seabreeze 21

Coral Reef Senior 17, North Miami 16

Coral Springs Charter 31, Pope John Paul II 16

Cypress Bay 32, Western 7

Deerfield Beach 53, Piper 8

Dillard 41, Boynton Beach 31

Douglas 42, Coral Glades 0

Dunbar 47, Cypress Lake 0

Ed White 34, Columbia 17

Eustis 24, Lake Weir 7

Faith Christian 38, All Saints 14

Father Lopez Catholic 55, Christ’s Church 7

First Baptist 26, Moore Haven 7

First Coast 59, Andrew Jackson 0

Flagler Palm Coast 16, Palatka 0

Fletcher 16, Raines 14

Foundation Academy 38, Windermere Prep 6

Frostproof 61, DeSoto County 21

Gateway 17, Liberty 10

Glades Day 21, Somerset Academy 14

Godby 42, Trinity Christian-Jacksonville 6

Hagerty 40, Bishop Moore 12

Halifax Academy 42, Hernando Christian 13

Hallandale 43, Suncoast 10

Harmony 41, Celebration 0

Hawthorne 82, Seacoast Christian 0

Holy Trinity Episcopal 21, Orangewood Christian 14

Ida S. Baker 31, Booker 28, OT

IMG Academy 49, Lake Minneola 3

Immokalee 33, Naples 27

Island Coast 45, North Fort Myers 6

Jensen Beach 36, South Fork 35

Jones 16, Orlando Freedom 10, OT

Jupiter Christian 47, Inlet Grove 0

King’s Academy 38, Oxbridge Academy 22

Kissimmee Osceola 35, Lake Nona 21

Lake Brantley 19, Spruce Creek 6

Lake Gibson 52, Auburndale 9

Lake Howell 17, Winter Springs 15

Lake Mary 25, Olympia 21

Lakeland 34, Fort Lauderdale 12

Leesburg 49, Ocala Forest 35

Lely 28, Gulf Coast 17

Lyman 28, DeLand 27

Maclay 40, Wewahitchka 12

Mainland 47, Oviedo 6

Matanzas 62, Pine Ridge 21

Mater Academy 48, Westland Hialeah 20

McArthur 27, South Broward 17

Menendez 35, Nease 21

Miami Beach 35, Miami Edison 0

Miami Southridge 38, Miami Krop 0

Middleburg 20, Englewood 19, OT

Miramar 38, Everglades 0

Monarch 44, Taravella 28

Monsignor Pace 35, Dade Christian 21

Mosley 13, Gulf Breeze 6

Munroe Day 52, Oak Hall 13

Niceville 26, Navarre 0

North Broward 33, Barrington Christian Academy 2

North Marion 34, Dunnellon 7

Oak Ridge 23, Ocoee 20

Orange Park 48, R.E. Lee 6

Orlando Christian 28, Legacy Charter 7

Orlando University 21, Colonial 8

Oviedo Master’s Academy 51, Cornerstone Charter 6

Pahokee 31, Boca Raton Community 14

Park Vista Community 49, Jupiter 7

Plantation 32, Blanche Ely 26

Plantation American Heritage 60, Bolles School 21

Port Charlotte 32, North Port 7

Providence 28, Village Academy 12

Ribault 20, Yulee 9

Rickards 55, FAMU Developmental Research 6

Ridge Community 33, Mulberry 0

Riverdale 48, LaBelle 7

Rocky Bayou Christian 62, John Paul II Catholic 6

Royal Palm Beach 30, Atlantic Community 12

Sandalwood 36, Atlantic Coast 15

Sanford Seminole 28, University (Orange City) 7

Santa Fe Catholic 33, City of Life 6

Sarasota Riverview 28, Southeast 21

Sebring 42, Tenoroc 7

Seminole Ridge 30, Santaluces 27, 3OT

South Dade 28, Miami Jackson 14

South Fort Myers 42, Hialeah 23

South Lake 49, St. Cloud 8

South Plantation 19, Coral Springs 13

South Sumter 34, Hernando 14

South Walton 54, Cottondale 26

Space Coast 63, Poinciana 38

St. Augustine 35, Clay 7

St. John Neumann 64, Marco Island 0

St. Thomas Aquinas 60, Oakland Park Northeast 6

Suwannee 35, Belleview 3

Tavares 31, Deltona 12

Taylor County 49, Jefferson County 16

Timber Creek 48, Edgewater 28

Treasure Coast 17, Rockledge 14

Trinity Prep 45, Highlands Christian 9

Varela 14, Reagan/Doral 6

Viera 17, Port Orange Atlantic 16

Wakulla 28, Bradford 7

Warner Christian 35, St. Edward’s 7

Wekiva 42, East River 20

West Boca Raton Community 33, Olympic Heights 0

West Florida 66, Rutherford 27

West Nassau County 20, Fernandina Beach 7

West Orange 56, Cypress Creek 7

Westminster Academy 49, Ransom Everglades 19

Westminster Christian 27, Gulliver Prep 21

Wildwood 43, Umatilla 20

Winter Haven 22, Lake Wales 10

Next Week

All games at 7:30 p.m. unless noted

Thursday

Zephyrhills at Brooksville Central

Friday

Alonso at Wharton

Armwood at Lennard

Hillsborough at Blake

Bloomingdale at Riverview

Brandon at Durant

Robinson at Chamberlain

East Bay at Strawberry Crest

Freedom at Tampa Bay Tech

Gaither at Sickles

Jefferson at King

Middleton at Leto

Newsome at Plant

Plant City at Spoto

Tampa Catholic at Berkeley Prep

Jesuit at Orlando Bishop Moore

Windermere Prep at Seffner Chr. (Armwood H.S.)

Indian Rocks Chr. at Cambridge Chr. (Skyway Park)

Bradenton Chr. at Carrollwood Day, 4 p.m.

Steinbrenner at Wiregrass Ranch

Anclote at Gulf

Fort Meade at Bishop McLaughlin

Fivay at Mitchell

Ridgewood at Hudson

Land O’ Lakes at Sunlake

Pasco at Brooksville Hernando

River Ridge at Wesley Chapel

Boca Ciega at Gibbs, 6:30 p.m.

Dunedin at Lakewood

East lake at Countryside

Largo at Venice

Bradenton Manatee at St. Petersburg

Osceola at Dixie Hollins

Pinellas Park at Clearwater

Sarasota Riverview at Palm Harbor

Seminole at Northeast

Clearwater Central Catholic at Calvary Chr.

Keswick Chr. at Northside Chr.

Shorecrest at St. Pete Catholic

Comments