TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Sunday, Nov 23, 2014
Preps

Academy pulls out win


Published:

TAMPA — The girls from Academy of the Holy Names knew they were close with Berkeley Prep before the last event of Thursday’s Class 2A-District 10 track meet — just not how close.

The Jaguars, in fact, didn’t find out exactly until their final four runners — Becca Patterson, Siobhan Lynch, Carmelle Kuizon and Gillian Anthony — lined up seconds before the 4x400 relay.

The point differential? Berkeley Prep led the Jags by 1.5 points, which meant the only way Academy could win the meet was by winning the 4x400 relay.

Around the track the teams went, with Berkeley and Academy neck-and-neck. Anthony, AHN’s anchor leg, received the baton a few feet in front, “and feeling a little nervous,” she said.

With 100 yards remaining, Berkeley’s anchor leg gained ground, and Anthony said, “I could hear footsteps … I was dying.”

But in the end, Anthony timed it perfectly, winning by a few feet and sealing a team victory by the narrowest of margins: AHN 211.5 points, Berkeley Prep 211.

“That was surreal,” Patterson said. “It was awesome.”

It was also far more dramatic than the boys’ team competition, dominated by Jesuit, which won its fifth straight district title under coach Andy Wood with 246 points, 100 ahead of runner-up Tampa Catholic.

The Tigers did it by scoring in every event, including 97 points in the field events, and qualifying 26 athletes for next Wednesday’s region meet.

Perhaps most notably, Jesuit qualified all its pole vaulters, who took the top four district spots: Defending state champion Nick Catchur won by clearing 14 feet with Jack Hughes also at 14-0 (personal record). Dante Newberg was third (12-6), followed by Sammi Abood (11-6).

Tigers thrower Jack Taylor also led the way with victories in the discus (159-4, personal record) and the shot put (50-5).

Other two event winners from the area included: Tampa Catholic’s Betia Washington in the 200 meters (26.38 seconds) and the 400 meters (1:00.30); Anclote’s Jamree Ried in the 110 hurdles (14.99) and the 300 hurdles (39.44); and Academy’s Claire Snyder in the 1600 meters (5:21.84) and the 3,200 (12:02.21).

Class 1A-District 9 at Calvary Christian

Indian Rocks Christian and Calvary Christian handily won the boys and girls team titles at Thursday’s Class 1A-District 9 track meet at Calvary Christian.

IRC’s boys won with 233 points, 109 ahead of runner-up Seffner Christian, while Calvary’s girls won with 181 points, 34 ahead of runner-up IRC.

Individual event winners from Hillsborough County included Cambridge Christian’s Madison Cox (400 meters, 1:00.25), Tampa Prep’s Emma Golterman (300 hurdles, 53.46), Carrollwood Day School’s Elias Earley (400 meters, 50.49), Seffner Christian’s Robbie Shell (long jump, 20 feet, 3.25 inches), Cambridge Christian’s Josh Wolcott (triple jump, 40-0), Seffner Christian’s Jamari Johnson (discus, 146-5 and shot put, 45-5), and Tampa Prep’s Qaseem Wajd (800 meters, 2:00.46), narrowly edging teammate Oscar Skjaerpe (2:00.97).

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments