TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Thursday, Nov 27, 2014
TBO Prep Sports Academy At The Lakes

All-Pasco County Golf Teams

Staff
Published:   |   Updated: July 12, 2013 at 03:09 AM

BOYS

FIRST TEAM

Austin Padova, Jr., Fivay: The most dominant golfer in the county that shot under par consistently, then finished 15th at states with a 1-over 145 (71-74).

Jacob Fleck, Sr., Wesley Chapel: Shot around or under par for the season, then helped the Wildcats to a 15th-place finish at states.

Brandon Mumaw, Sr., Welsey Chapel: Shot 76 at 1A-9 districts and 81 at 1A-3 regions.

Dylan Larson, Sr., Wiregrass Ranch: Needed a playoff hole for a individual district title, though shot a 1-over 72.

Jon Kopsell, Sr., Land O' Lakes: Lost by a stroke to Larson in districts, but led the Gators with 72s at both districts and regions.

Kentaro Toyota, Sr., Bishop McLaughlin: Shot a 1A-8 tournament-best 1-over 73 to lead the Hurricanes to a region berth.

SECOND TEAM

Adam Chowdhari, Sr., Saddlebrook

Dylan Strout, So., Mitchell

Kentaro Toyota, Sr., Bishop McLaughlin

Jordi Torrent, Sr., Saddlebrook

Logan Horrigan, Jr., Wiregrass Ranch

Robert Nieman, Sr., Land O'Lakes

HONORABLE MENTION

Academy at the Lakes: Michael Davidson; Fivay: Jake Schoonover, Travis Paxton, Nick Piro; Gulf: Shayne Grubb; Hudson: Mitch Campbell; Pasco: Austin Riddaugh; Mitchell: Sterling Bash, Isaac Schaefer; River Ridge: Chris Dodson, Jordan Jones; Saddlebrook: Alex Bensahel; Sunlake: Nicolai Atkinson, Brandon Jungbauer; Wesley Chapel: Noah Fleck, Matt Wynne; Wiregrass Ranch: Nick Stutt, Chris Kluender; Zephyrhills: Cory Bahr, Cody Nichols.

GIRLS

FIRST TEAM

Rebecca Van Etten, Jr., Mitchell: The most dominant player in the county, took home first SAC individual title after shooting a 3-over 68 and shot 73 at district for second place.

Hana Lee, Fr., Wesley Chapel: The powerful freshman has long drives and a solid short game, but her 39 avg. will help the Wildcats rebuild a struggling program.

Kellianne May, Jr., Pasco: Shot a 7-over 79 to take home her first 1A-District 8 individual title, though missed qualifying for states by a stroke.

Emma Fivecoat, Jr., Mitchell: A solid No. 2 for the Mustangs, shooting an 85 and an 82 at district and region.

Lauren Riehle, Jr., Saddlebrook: 1A-District 9 champ placed second at regions and 37th at 1A state.

SECOND TEAM

Spencer Valdespino, Jr., Bishop McLaughlin

Tiffany Bahr, Jr., Zephyrhills

Jordan Lane, So., Pasco

Taylor Upchurch, Sr., Wiregrass Ranch

Nina Argento, Jr., Mitchell

Lakyn Shull, Jr., River Ridge

Kim Donato, Sr., River Ridge

HONORABLE MENTION

Academy at the Lakes: Ellen Crowley, Anna Fornelli; Anclote: Katelyn Gracie; Gulf: Alexis Beucler; Land O' Lakes: Shelby Jenkins; Mitchell: Ashley Richardson, Alexa Oglesby; Pasco: Mary Kassabaum; Ridgewood: Leanna Kotun; River Ridge: Nicole Bylski; Sunlake: Melanie Lehmkuhl, Rachel Palenik; Wesley Chapel: Savanna Bischof; Wiregrass Ranch: Bianca Scrimali; Zephyrhills: Megan Huppert, Sydney Owens.


The Pasco Tribune all- county golf team was selected by correspondent Mike Camunas, based on regular-season and postseason events, and can be reached at mike.camunas@gmail.com. The player of the year and coach of the year will be announced in June.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments