Breaking Tampa Bay, Florida and national news and weather from Tampa Bay Online and The Tampa Tribune | TBO.com
Monday, Apr 21, 2014
Preps

Prep Results - Aug. 29

Staff
Published:   |   Updated: June 21, 2013 at 05:39 PM

Jesuit vs. Shorecrest at Rogers Park, 4 p.m.; Tampa Catholic vs. King at Rocky Point, 3 p.m.; Bloomingdale vs. Armwood at Diamond Hill, 3 p.m.; Tampa Bay Tech vs. Hillsborough at Rogers Park, 2 p.m.; Robinson vs. Chamberlain at MacDill, 3 p.m.; Blake vs. Jefferson at Rocky Point, 3 p.m.; Middleton vs. East Bay at Rogers Park, 3 p.m.; Newsome vs. Spoto at Riverhills, 3 p.m.; Sickles vs. Plant at Heritage Harbor, 3 p.m.; Riverview vs. Plant City at Summerfield, 2 p.m.; Freedom vs. Wharton at Tampa Palms, 3 p.m.; Wiregrass Ranch at Mitchell, 4 p.m.; Pasco at Gulf, 3:30 p.m.; Land O' Lakes at Hudson, 3 p.m.; Wesley Chapel at Sunlake, 3:30 p.m.; River Ridge at Ridgewood, 3 p.m.; Bishop McLaughlin vs. Seven Rivers Christian at Southern Woods, 4 p.m.

Tampa Catholic vs. King at Rocky Point, 3 p.m.; Bloomingdale vs. Armwood at Diamond Hill, 3 p.m.; Robinson vs. Chamberlain at MacDill, 3 p.m.; Blake vs. Jefferson at Rocky Point, 3 p.m.; Middleton vs. East Bay at Rogers Park, 3 p.m.; Newsome vs. Spoto at Riverhills, 3 p.m.; Sickles vs. Plant at Heritage Harbor, 3 p.m.; Riverview vs. Plant City at Summerfield, 2 p.m.; Freedom vs. Wharton at Tampa Palms, 3 p.m.; Mitchell vs. Wiregrass Ranch at Pebble Creek Country Club, 4 p.m.; Gulf at Pasco, 3:30 p.m.; Hudson at Land O' Lakes, 3 p.m.; Sunlake at Wesley Chapel, 3 p.m.; Ridgewood at River Ridge, 3 p.m.

Armwood, Riverview, Spoto at Brandon YMCA, 6 p.m.; Blake vs. Leto at Copeland, 7 p.m.; Brandon, Plant City, Newsome at Fish Hawk Aquatic Center, 6 p.m.; Chamberlain vs. Gaither at Del Rio, 6 p.m.; Freedom vs. King at New Tampa YMCA, 6 p.m.; Hillsborough vs. Sickles at Memorial, 6 p.m.; Plant vs. Robinson at Hicks, 6 p.m.

Alonso at Mitchell, 7:30 p.m.; Blake at Wharton, 7 p.m.; Sarasota Riverview at Durant, 7:30 p.m.; East Bay at Riverview, 7:30 p.m.; Freedom at Hillsborough, 7:30 p.m.; Gaither at Countryside, 7 p.m.; King at Jefferson, 7:30 p.m.; Lennard at Spoto, 7 p.m.; Tampa Bay Tech at Robinson, 7:30 p.m.; Sickles at St. Petersburg, 7 p.m.; St. Petersburg Catholic at Academy of the Holy Names, 6:30 p.m.; Hudson at Wiregrass Ranch, 6 p.m.; Pasco at Sunlake, 7:30 p.m.; Zephyrhills at Gulf, 7:30 p.m.; Alonso at Mitchell, 7 p.m.; River Ridge at Wesley Chapel, 6 p.m.; Brooksville Central at Ridgewood, 6 p.m.; Indian Rocks Christian at Bishop McLaughlin, 7:30 p.m.

Plant def. Bloomingdale, 25-17, 25-5, 25-11. Records-P 2-0, B 1-1.

Brandon def. Chamberlain-25-12, 25-13, 25-9. Records-B 1-0, C 0-2

Armwood def. Newsome-25-12, 18-25, 25-21, 25-27, 15-9. Records-A 2-0, N 0-2.

Leto def. King-25-21, 25-14, 25-23. Records-L 1-0

Wesley Chapel-Wozniak 38, D. Boger 39, Mumah 39, Wynne 40; Sunlake-Fischer 43, C. Boger 43, Eubanks 44, Julian 45. Records-WC 2-0, S 0-2

Plant-Letson 34, Martin 36, Castillo 39, Hagon 39; Alonso-Menes 46, Congellosi 47, Tibbets 48, Moberly 49; Robinson-Goff 48, Toledo 57, Saint 59, Evans 67. Records-P 1-0, A 0-1, R 0-2.

Durant-Hall 42, Conner 47, Scott 47, Hasson 48; Brandon-Perkins 50, Hagemann 55, Connett 59, Suarez 60. Records-D 2-0, B 0-1

Tampa Catholic-Sarich 42, Stoker 43, Spitale 45, Ciaccio 56; Jesuit-Twomey 36, Malafronte 37, Silver 38, Branham 40 (Hiller 40). Records-TC 1-1, J 1-0

Sunlake-Eubanks 45, Julian 50, Fischer 50, Boger 62; Zephyrhills-Briggs 33, Patria 40, Farrell 43, Van Dam 47. Records-S 0-1, Z 1-0

Durant-Wengyn 43, Wardzinski 43, West 46, Reinhardt 50; Brandon-Corsini 56, Powell 58, Fox 59, Reed 66. Records-D 2-0, B 0-1

Alonso-Kai. Yarborough 50, Mott 55, Kay. Yarborough 57, Cannon 63; Robinson-McEnery 59, Colden 63, Duncan 72, Riendeau 72. Records-R 1-1

200 medley relay-Suffredini, Lazich, VanHall, Kaira (RR) 2:02.14 200 free-VanHall (RR) 2:02.85; 200 I.M.-Starnes (P) 2:38.50; 50 free-Inversso (P) 0:25.36; 100 fly-Suffredini (RR) 1:03.52; 100 free-VanHall (RR) 54:64; 500 free-Jordan (P) 6:11.69; 200 free relay-Suffredini, Lazich, Laird, VanHall (RR) 1:43.83; 100 back-Suffredini (RR) 1:11.81 100 breast-Lazich (RR) 1:20.81 400 free relay-Jordan, Denney, Hermann, Starnes (P) 4:08.71.

200 medley relay-Matias, Dombrowski, Tisdale, Auzil (P) 2:13.72; 200 free-Kahle (RR) 2:54.16; 200 I.M.-Tisdale (P) 2:46.35; 50 free-Powell (RR) 0:29.32 Diving-Powell (RR); 100 fly-Tisdale (P) 1:14.28; 100 free-Matias (P) 1:03.69; 500 free-Dombrowski (P) 6:17.48; 200 free relay-Castro, Larkin, Gray, Groh (P) 2:14.00; 100 back-Matias (P) 1:14.32; 100 breast-Dombrowski (P) 1:22.97 400 free relay-Dombrowski, Matias, Auzil, Tisdale (P) 4:32.34.

Comments