TBO.com: Tampa Bay Online, The Tampa Tribune and The Tampa Times - breaking news and weather.
Thursday, Sep 18, 2014
Pasco Tribune

Parade rolls and Pasco County Fair rocks

From staff reports
Published:   |   Updated: March 18, 2013 at 09:25 PM
DADE CITY -

The Pasco County Fair opened Monday with the annual fair parade through downtown Dade City.

The Showcase of Talent competition was held Monday night in conjunction with the fair. Participants competed for cash prizes and trophies.

The seven-day event runs through Sunday at the 40-acre fairground on State Road 52 in Dade City.      

Highlights include the Little Roy and Lizzy Show, a bluegrass music concert, at 6 p.m. today; Gospel Music Night, featuring The Kingsmen Quartet and The Whisnants, 6 p.m. Thursday; Miss Heart of Florida Pageant, 7 p.m. Friday; Miss Pasco County Pageant, 7 p.m. Saturday; and the Baby Pageant, 1 p.m. Sunday.

The ninth annual Pasco County Fair Championship Rodeo, sanctioned by the Professional Rodeo Cowboy Association, will begin at 7 p.m. Friday and 2:30 p.m. Saturday at the rodeo arena in the back of the fairground.

The demolition derby will begin at 2 p.m. Sunday.

Fair hours are 3 to 11 p.m. today and Thursday, 3 to midnight Friday, 10 a.m. to midnight Saturday and noon to 7 p.m. Sunday. A schedule of events is available at www.pascocountyfair.com.

Admission costs $8 for adults and $5 for children ages 6 through 12. Parking is free.

Showcase of Talent winners are:

Group I: winner, Julianna Mazza, 11, of Dade City, acrobatic dance; first runner-up, Blaise Ryndes, 11, of Land O' Lakes, bubble magician

Group II: winner, Carson Rio, 12, of Dade City, acrobatic dance; first runner-up, Jessie Hart, 12, of Dade City, dance

Group III: winner, Rosie Fields, 14, of Dade City, en pointe ballet; first runner-up, Molly Bentley, 13, of Dade City, en pointe ballet

Group IV: winner, Shelby Martin, 18, of Dade City, musical theater; first runner-up, Katie Ruffell, 16, of Zephyrhills, en pointe ballet

Group V: winner, Corrine VanStralen, 20, of Hudson, vocal; first runner-up: Johnny Ellis, 75, of Zephyrhills, vocal

Group VI: winner, Star Company I, Blackwood Studio dancers of Dade City, Jordan Allison, 15, Katie Blommel, 15, Rosie Fields, 14, Savannah Gray, 16, Michaela Johnson, 16, Shelby Johnson, 15, Jordan Lamar, 15, Lyndsey Lee, 15, Shelby Martin, 18, Sarah Piersall, 16, Elizabeth Plazewski, 16, Katie Ruffell, 16, Nikki Sargent, 15; first runner-up, Star Company II, Blackwood Studio dancers of Dade City, Molly Bentley, 13, Brianna Duncan, 12, Mackenzie Green, 12, Jessie Hart, 12, Drew Johnston, 12, Madison Kaylor, 12, Hannah Knight, 12, Victoria Neukom, 13, Carson Rio, 12, Mina Scaglione, 12, Lizandra Spainhour, 12, and Hailey Wade, 12

Pasco County Fairparade winners are:

Best of Parade: Progressive 4-H

Best Unit Depicting Theme "Sow It, Grow It & Show It": first place, Progressive 4-H; second, East Pasco Adventist Academy; third, Academy at the Farm

Best Civic Unit, Adult: first place, Habitat for Humanity; second, Calvary Royal Rangers

Best Civic Unit, Youth: first place, Progressive 4-H; second, Pasco Middle Future Farmers of America.

Best Commercial Unit: first place, Wilson's Tractor; second, WZPH–FM

Best Equestrian Unit: first, Zephyrhills Future Farmers of America; second, Bentley Commons

Best Western Rig: first, Bentley Commons

Best High School Band: first, Zephyrhills High; second, Land O' Lakes High; third, Wesley Chapel High

Best Middle School Band: first, Pineview Middle; second, Weightman Middle; third, Stewart Middle

Best Marching Unit (Non-Band): first, Pasco ROTC; second, Parks and Recreation.

Subscribe to The Tampa Tribune

Comments